Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 7. 2008,
17.14

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 7. 2008, 17.14

9 let

Gantar in Petek napovedujeta sprejem poročila o delu komisije za nadzor Sove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Pavel Gantar (Zares) in član komisije Miro Petek (SDS) menita, da bo DZ v torek sprejel poročilo o delu komisije za leto 2007.

Kot je ocenil Gantar, je bila razprava v zvezi z vladnim nadzorom Sove burna. Petek pa je kot pomenljivo označil dejstvo, da v dvorani ni bilo Antona Ropa. Kot je na novinarski konferenci po delu seje, ki je bil zaprt za javnost, pojasnil predsednik parlamentarne komisije Pavel Gantar, se je razprava osredotočila na domnevna dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu leta 2004 ter na vladni nadzor na delom Sove. Gantar je imel vtis, da je bilo poročilo dobro sprejeto Kljub dejstvu, da je bila razprava glede prvega vprašanja pogojena z različnimi stališči strank, pa je sam predsednik komisije "vendarle imel vtis, da je poročilo bilo dobro sprejeto". Tako ni bilo vloženih nobenih dopolnil na poročilo. Gantar zato pričakuje, da bo DZ poročilo komisije - ta ni potrdila domnev o dogovarjanju v zvezi z incidenti - v torek sprejel. Podobno pričakuje član komisije iz vrst SDS Miro Petek.

"Zloraba občutljivih obveščevalnih podatkov ni primerna za obračune"

Temeljno sporočilo današnje razprave je po Gantarjevo to, "da zloraba občutljivih obveščevalnih podatkov in obveščevalnih organov ali agencij ni primerna za razne politične konflikte in obračune". S tem po njegovo nobena stran nič ne pridobi, "izgubi pa učinkovitost dela te službe in seveda tudi kredibilnost države".

Kot je še pojasnil predsednik komisije, je sklenil, da bo predsedniku DZ priporočil, naj ne ugodi zahtevi LDS in Zares, po kateri bi poslanci poslušali tonske zapise, nastale ob dogajanju v Piranskem zalivu. Kot je dejal Gantar, gre pri teh zapisih za delovno gradivo, ki je potrebno nadaljnjega ovrednotenja, pa tudi sicer tonskih zapisov ni dovoljeno iznašati iz prostorov Sove. Stališče predsednika komisije je kot pravilno ocenil tudi Petek.

Gantar je ocenil, da če bi to storili, bi naredili isto napako kot vlada, "ki je naročila, da se prekopira te tonske zapise in se jih izroči vladni komisiji".

Petek: Nimamo več t.i. afere Janša - Sanader, ampak afero Rop - Podbregar

Poslanec Miro Petek je spomnil, da je med ugotovitvami komisije tudi ta, da ni bilo dogovarjanj o incidentih med Janšo in Sanaderjem, zato "nimamo več t.i. afere Janša - Sanader, ampak afero Rop - Podbregar".

"To je zanimivo in pomenljivo dejstvo" Ob tem je poslanec pojasnil, da nekatere poslanske skupine niso izkoristile niti minute časa, ki so ga imele na voljo za razpravo, v dvorani pa ni bilo niti poslanca SD in premiera v času domnevnih dogovarjanj Antona Ropa. "To je zanimivo in pomenljivo dejstvo," je ocenil Petek. Ob tem je problematiziral Ropovo izjavo. Ta je po njegovem "v slovenski javnosti preusmerjala pozornost iz drugih, bolj perečih tem, ki so se dogajale v minulem času na Sovi".

Ne spreglejte