Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
7. 10. 2010,
14.38

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 10. 2010, 14.38

9 let

Erjavec edini ne razkriva svoje (ne)dobrodelnosti

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Potem ko smo ugotovili, da je dobrodelnost slovenskih milijonarjev na psu, smo preverili, koliko so v letu 2009 darovali predsedniki parlamentarnih strank. Z ignoranco nas je presenetil Karl Erjavec.

"Ne bom razlagal, nimam komentarja. Gre za precej nesmiselna vprašanja. Svojih družinskih financ ne bom razkrival," je na naša vprašanja odgovoril Karl Erjavec, predsednik DeSUS-a, ki se v svojem programu razglaša za socialno občutljivo stranko. Predsednike parlamentarnih strank smo vprašali, koliko svojega osebnega premoženja so darovali leta 2009, komu so darovali in ali morda nameravajo del svojega premoženja darovati z oporoko v dobrodelne namene. Zanimala nas je še neto plača predsednikov strank za avgust. Pahor daruje večkrat letno Odgovor Karla Erjavca nas je še posebej presenetil, ker se drugim predsednikom strank odgovarjanje na ta vprašanja ni zdelo posebej problematično in ker ima DeSUS v svojem programu med drugim napisano tudi naslednjo programsko usmeritev: "Socialne razlike, ki se v zadnjem obdobju močno povečujejo, so nedopustne in jih je potrebno zmanjšati. Podpiramo delo dobrodelnih in humanitarnih organizacij."

Predsednik vlade in SD Borut Pahor nekajkrat letno nakaže denarna sredstva različnim dobrodelnim organizacijam, so sporočili iz njegovega kabineta: "Verjamemo, da denar pride ob pravem času v prave roke." Pahor je letos med drugim sodeloval v novoletni akciji zbiranja igrač zaposlenih v njegovem kabinetu, s katero so obdarovali otroke enega od romskih vrtcev na Dolenjskem in nekatere varne hiše po Sloveniji. Sodeloval je tudi na dražbi Društva fotoreporterjev Slovenije Enooki, kjer je z nakupom fotografije prispeval v sklad za slepo in slabovidno mladino.

46-letni Pahor o namembnosti oporoke ne razmišlja, avgusta letos pa je zaslužil 3131 evrov neto.

Janša vsak mesec po 100 evrov Predsednik SDS Janez Janša nam je sporočil: "Leta 2009 sem vsak mesec prispeval 100 evrov ustanovi za štipendiranje otrok iz socialno šibkih družin. To je zaveza vseh poslancev SDS, ki smo jo sprejeli v začetku mandata za ves mandat. Različne zneske sem prispeval tudi za nekatere druge dobrodelne namene, vendar ne vodim evidence in ne želim javno izpostavljati posameznikov, saj to ni namen dobrodelnosti." O oporoki 52-letni Janša še ni razmišljal.

Na podatek o Janševi poslanski plači za avgust še čakamo. V povprečju sicer poslanci prejemajo nekaj več kot 4500 evrov bruto, kar je približno 2500 evrov neto.

Golobič daruje, a ne razglaša Iz stranke Zares, katere predsednik je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, so nam sporočili: "Gregor Golobič daruje v dobrodelne namene, vendar o tem ne želi javno govoriti, saj je dobrodelnost stvar osebne odločitve in v tem oziru anonimnosti. Ni higienično, da bi to človek izrabljal za svojo lastno promocijo." Na dodatno vprašanje, ali je mogoče dobiti podatek o tem, koliko je Golobič daroval leta 2009 brez navedbe obdarovancev, nismo dobili odgovora, kot tudi ne na vprašanje o morebitnem darovanju 46-letnega Golobiča z oporoko.

Golobičeva neto plača za avgust je znašala 3066 evrov.

Jelinčič ne razmišlja o smrti Predsednik SNS Zmago Jelinčič ne ve, koliko je podaril leta 2009. "Kadar kaj podarim, ne podarim zato, da bi kalkuliral, vendar pa tega ni bilo malo." Daroval je večinoma različnim učnim ustanovam. Glede oporoke pa 62-letni predsednik nacionalne stranke odgovarja: "Razmišljanja o tem prepuščam kasnejšim obdobjem, z lastno smrtjo se pa res še ne ukvarjam." Jelinčičeva neto poslanska plača avgusta je bila 2849 evrov.

Predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal je leta 2009 v dobrodelne namene darovala 3900 evrov. Denar je prispevala za Društvo gluhoslepih Slovenije DLAN, zavod Varna pot, 4-letno deklico, ki je zbolela za cerebralno paralizo, in gledališče za otroke in mladino Mini teater. O oporoki 37-letna predsednica liberalne demokracije še ni razmišljala, njena avgustovska plača pa je znašala 2811 evrov.

Žerjav redno na dobrodelnih dogodkih Predsednik SLS Radovan Žerjav je že večkrat daroval v dobrodelne namene in se tudi redno udeležuje dobrodelnih dogodkov, ki jih izjemno podpira, sporočajo iz ljudske stranke. Konkretno so omenili dobrodelni koncert Zveze prijateljev mladine Ljubljana za matere samohranilke Dolenjske in Bele krajine v Novem mestu.

"Vrednost darovanja in prejemnik sta v primeru darovanja oziroma materialne pomoči pravzaprav stvar posameznikove zasebnosti – tako darovalca kot obdarjenega. Humanitarno udejstvovanje – pa naj bo to v obliki prostovoljne pomoči ali v obliki materialnih dobrin – je vedno stvar zasebne odločitve, ne pa spretna marketinška poteza. Želja Radovana Žerjava je, da tako tudi ostane – kot tudi odločitev, komu, kaj in koliko bo zapustil v svoji oporoki," so sporočili iz stranke 42-letnega Žerjava.

Neto plača predsednika SLS je avgusta znašala 2371 evrov.

Ne spreglejte