Četrtek, 7. 10. 2010, 14.38
9 let
Erjavec edini ne razkriva svoje (ne)dobrodelnosti

"Ne bom razlagal, nimam komentarja. Gre za precej nesmiselna vprašanja. Svojih družinskih financ ne bom razkrival," je na naša vprašanja odgovoril Karl Erjavec, predsednik DeSUS-a, ki se v svojem programu razglaša za socialno občutljivo stranko.
Predsednike parlamentarnih strank smo vprašali, koliko svojega osebnega premoženja so darovali leta 2009, komu so darovali in ali morda nameravajo del svojega premoženja darovati z oporoko v dobrodelne namene. Zanimala nas je še neto plača predsednikov strank za avgust.
Predsednik vlade in SD Borut Pahor nekajkrat letno nakaže denarna sredstva različnim dobrodelnim organizacijam, so sporočili iz njegovega kabineta: "Verjamemo, da denar pride ob pravem času v prave roke." Pahor je letos med drugim sodeloval v novoletni akciji zbiranja igrač zaposlenih v njegovem kabinetu, s katero so obdarovali otroke enega od romskih vrtcev na Dolenjskem in nekatere varne hiše po Sloveniji. Sodeloval je tudi na dražbi Društva fotoreporterjev Slovenije Enooki, kjer je z nakupom fotografije prispeval v sklad za slepo in slabovidno mladino.
46-letni Pahor o namembnosti oporoke ne razmišlja, avgusta letos pa je zaslužil 3131 evrov neto.
Na podatek o Janševi poslanski plači za avgust še čakamo. V povprečju sicer poslanci prejemajo nekaj več kot 4500 evrov bruto, kar je približno 2500 evrov neto.
Golobičeva neto plača za avgust je znašala 3066 evrov.
Predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal je leta 2009 v dobrodelne namene darovala 3900 evrov. Denar je prispevala za Društvo gluhoslepih Slovenije DLAN, zavod Varna pot, 4-letno deklico, ki je zbolela za cerebralno paralizo, in gledališče za otroke in mladino Mini teater. O oporoki 37-letna predsednica liberalne demokracije še ni razmišljala, njena avgustovska plača pa je znašala 2811 evrov.
"Vrednost darovanja in prejemnik sta v primeru darovanja oziroma materialne pomoči pravzaprav stvar posameznikove zasebnosti – tako darovalca kot obdarjenega. Humanitarno udejstvovanje – pa naj bo to v obliki prostovoljne pomoči ali v obliki materialnih dobrin – je vedno stvar zasebne odločitve, ne pa spretna marketinška poteza. Želja Radovana Žerjava je, da tako tudi ostane – kot tudi odločitev, komu, kaj in koliko bo zapustil v svoji oporoki," so sporočili iz stranke 42-letnega Žerjava.
Neto plača predsednika SLS je avgusta znašala 2371 evrov.