Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 4. 2008,
14.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 4. 2008, 14.38

8 let, 9 mesecev

Erjavec: Če bo tožba vložena, naj bo zoper Cvikla

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Erjavec upa, da do tožbe proti Sloveniji ne bo prišlo in da bi ta morala biti vložena kvečjemu zoper Cvikla.

Minister za obrambo Karl Erjavec je na novinarski konferenci dejal, da torkov sestanek predstavnikov Patrie s predsednikom preiskovalne komisije Milanom M. Cviklom kaže na to, da se Cvikl zaveda, da je "morebiti kršil zakon". Tožba je stvar Patrie Glede morebitne tožbe je obrambni minister povedal, da je to stvar Patrie. Erjavcu je žal, da je prišlo tako daleč, da je Milan M. Cvikl omogočil vpogled v dokumentacijo človeku, ki je "v izrazitem konfliktu interesov". Če mu je bil res omogočen vpogled v tehnične rešitve, tudi v posamezne cene, bi se ta izvedenec moral izločiti, je prepričan. Po njegovih besedah to določa tudi zakon o kazenskem postopku. "Ne vem, zakaj tega ni storil," je dodal minister.

Minister "neumnih" izjav ne komentira

Poudaril je, da če bo tožba že vložena, "bi bilo prav, da bi bila vložena zoper Cvikla". S svojim neodgovornim ravnanjem je predsednik komisije povzročil situacijo, ki jemlje kredibilnost naši državi, je prepričan obrambni minister.

Na vprašanje, kako komentira Cviklovo izjavo, da ministrstvo za obrambo (Mors) skupaj s Patrio preiskuje preiskovalno komisijo, pa je odvrnil, da tega ne komentira, ker je to "neumna izjava". Ne gre za to, da Mors in Patria preiskujeta preiskovalno komisijo, pač pa le za to, da je Cvikl kršil zakon, je še pojasnil minister Erjavec.

Cvikl: Očitki glede preiskave nakupa oklepnikov 8x8 so neutemeljeni

Milan M. Cvikl se je na po njegovem mnenju neutemeljene očitke ministrstva za obrambo že odzval. Po njegovih besedah gre za škandal, saj "je vlada mirno sprejela dejstvo, da se je po izboru enega od dobaviteljev ponudba za državo bistveno poslabšala".

Cvikl: Prikriva se eno tabelo, ki bo potrdila škandal "Neutemeljene očitke in napade smo pričakovali, ker smo očitno dregnili v velike interese," je dejal Cvikl. Ob tem je pojasnil, da komisija ugotavlja negospodarnost, netransparentnost in nesmotrnost delovanja izvršne veje oblasti. "Gre za škandal, saj je Slovenija sklenila pogodbo in sedaj se prikriva zgolj eno tabelo, ki bo potrdila, da se je po izboru enega od dveh dobaviteljev ponudba za državo bistveno poslabšala in ta vlada je to mirno sprejela, kar je škandal," je dejal Cvikl.

Cvikl: Neutemeljene očitke razumem kot oviranje dela preiskovalne komisije

Oklepnike bodo plačali slovenski davkoplačevalci, zato mora biti njihova cena po mnenju Cvikla javna. "Zato neutemeljene očitke tujih dobaviteljev, vlade in Morsa, ob hkratnem zavračanju umika stopnje interno iz le enega od elementov pogodbe, razumem kot oviranje dela preiskovalne komisije, ki skuša odpraviti sume netransparentnosti, negospodarnosti," je še dejal Cvikl.

"Glede na to, da je bila dokumentacija že na začetku, ko smo jo dobili, označena samo s stopnjo interno, smo ministrstvo prosili, naj to umakne, vendar je slednje to zavrnilo," je pojasnil Cvikl in povedal, da je komisija nato sklenila, da se umakne stopnja vsaj z ene tabele. Tudi ta sklep je bil po Cviklovih besedah zavrnjen z argumentom, da je poslovni interes Patrie oziroma Rotisa pomembnejši.

Cvikl: Minister želi izvesti preiskavo preiskovalne komisije

Ob tem je Cvikl tudi spomnil, da je minister za obrambo Karl Erjavec novembra 2005 podpisal kodeks o ravnanju na področju obrambe glede transparentnosti. "Minister bi lahko umaknil stopnjo zaupnosti, če bi kot minister za obrambo želel delovati in odpravljati dvome o transparentnosti in gospodarnosti, ne pa da nad nas pošilja nekoga, ki želi izvesti preiskavo preiskovalne parlamentarne komisije," je ob tem še povedal predsednik preiskovalne komisije.

Cvikl: Če me želijo tožiti, to sprejemam kot del moje službe Cvikl se je tudi odzval na današnjo izjavo ministra Erjavca, ki je izrazil upanje, da do tožbe proti Sloveniji ne bo prišlo in da bi ta morala biti vložena kvečjemu zoper Cvikla. "Imam dostop do tajnih podatkov in nisem z nikomer povezan. Preiskujem pa nekaj, kar je za ministra Erjavca in vlado problematično. Če me želijo tožiti, to sprejemam kot del moje službe. Temeljno vprašanje pa je, kdo ščiti kateri interes. Sam ščitim interes slovenskih davkoplačevalcev," je odvrnil Cvikl.

Hrovat: Določitev Prebila za izvedenca je bila napaka

Sklep, da Ivan Prebil pripravi izvedensko mnenje o nakupu oklepnikov, "je bil napaka", je povedal podpredsednik komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov, Robert Hrovat (SDS).

Hrovat: V tem primeru bi šlo lahko tudi za industrijsko špijonažo Po besedah Hrovata, je bilo Prebilovo imenovanje napaka zato, ker se je Prebil kot član uprave Viator & Vektor, ki je lastnica Sistemske tehnike, ob pripravi izvedenskega mnenja seznanil z vsemi tehničnimi rešitvami Patrie, ki je konkurenčno podjetje Sistemski tehniki. Glede na to bi lahko šlo po njegovem mnenju v navedenem primeru tudi za industrijsko špijonažo.

"Znašli smo se v položaju, ko nam očitajo krajo intelektualne lastnine" Po Hrovatovih besedah se je Prebil ob pripravi izvedenskega mnenja seznanil z vso dokumentacijo, povezano z nakupom oklepnikov 8x8 "skupaj s cenami, pogodbami in vsemi tehničnimi rešitvami". Predsednik komisije Milan M. Cvikl je bil po njegovih besedah ob določitvi Prebila opozorjen na morebitno kolizijo interesov, "vendar tega očitno ni upošteval". "Tako smo se znašli v položaju, da se Republiki Sloveniji očita sum kraje intelektualne lastnine," je dejal.

Po mnenju poslanca postaja predsednik komisije v zadnjem čas vse bolj "sam sebi kontradiktoren", saj vsakodnevno spreminja svoje izjave.

Ne spreglejte