Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Torek,
11. 11. 2014,
11.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 11. 2014, 11.27

8 let, 9 mesecev

Ebola: Kitajci v Liberiji gradijo bolnišnico

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Po številnih kritikah, da je azijski prispevek k boju proti virusu ebole premajhen, je kitajska oblast napovedala gradnjo zdravstvenega centra v Liberiji.

Virus ebole se še naprej širi po državah zahode Afrike. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) vsak dan šteje nove primere okužb in smrtne žrtve – z virusom se je okužilo že prek 13.300 ljudi, število mrtvih pa se je približalo številu pet tisoč. Vendar WHO že vseskozi opozarja, da so dejanske številke lahko še večje.

Več kritik na neodzivnost azijskih držav Najbolj prizadete države ostajajo Liberija, Gvineja in Sierra Leone, ki jim mednarodna javnost že ves čas nudi zdravstveno, humanitarno in denarno pomoč. Ob tem so se po poročanju časnika The Guardian pred kratkim pojavile kritike azijskih držav, da so v boju zoper virus, ki utegne ogroziti ves svet, preveč pasivne.

Predsednik Svetovne banke Jim Yong Kim je opozoril, da številne azijske države, ki bi lahko prispevale svoje delež, praktično ne pomagajo, sploh glede prispevanja zdravstvenih delavcev. Konkretnih držav sicer ni omenjal. Je bil pa zato bolj specifičen kitajski predstavnik pri Svetovnem programu za hrano Brett Rierson, ki je neposredno kritiziral Kitajsko.

Za primerjavo: za boj proti eboli naj bi Kitajska do zdaj prispevala 122 milijonov dolarjev (98 milijonov evrov), medtem ko so ZDA obljubile eno milijardo dolarjev (800 milijonov evrov).

Kitajska na krizna območja pošilja tisoč zdravstvenih delavcev Zdi se, da so kritike padle na plodna tla, saj je predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva obljubil, da bo Kitajska na krizna območja zahodne Afrike v prihodnjih mesecih poslala tisoč zdravstvenih delavcev, medtem ko naj bi jih bilo 250 že tam, je poročal kitajski medij Xinhua.

Poleg tega je Kitajska napovedala še, da bo v Liberiji, ki jo je ebola najbolj prizadela – samo tam je zbolelo že skoraj 6700 ljudi, med njimi jih je 2800 umrlo –, zgradila zdravstveni center s sto posteljami. "Gradbeni material ter gradbeni in zdravstveni delavci so že tam," je povedal predstavnik kitajske diplomacije Hong Lei ter napovedal, da bo center zgrajen do konca meseca.

Ob tem je še povedal, da medtem ko so druge države s kriznih območij evakuirale vse svoje državljane, tisoče Kitajcev ostaja in dela v Liberiji, Gvineji in Sierri Leone.

Ne spreglejte