Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
27. 3. 2008,
12.50

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 3. 2008, 12.50

8 let, 9 mesecev

DZ sklenil drugo branje zakona o prenosu nalog na pokrajine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po neuspelem popoldanskem poskusu, ko je glasovanje onemogočila nesklepčnost, je DZ zvečer sklenil drugo obravnavo zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin.

Poleg poslancev koalicijskih SDS, SLS in NSi se je glasovanja udeležil še poslanec italijanske narodnosti Roberto Battelli.

Tako je bila zagotovljena sklepčnost (46 glasov), saj so opozicijski poslanci in poslanci koalicijske DeSUS to točko obstruirali. Ne strinjajo se namreč z načinom obravnave pokrajinske zakonodaje in med drugim opozarjajo, da po zavrnitvi zakona o ustanovitvi pokrajin ni jasno, kakšne pokrajine naj bi ustanovili.

DZ je v odsotnosti opozicije in DeSUS tako izglasoval podporo edinemu dopolnilu (vložile so ga SDS, SLS in NSi). Tretja obravnava zakona pa naj bi sledila na naslednji seji.

Obravnava se je končala v nekaj minutah

Poleg vseh opozicijskih poslanskih skupin še koalicijske DeSUS, je pred začetkom druge obravnave predloga zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin napovedalo obstrukcijo te točke. Zato je predsedujoči seji, podpredsednik DZ Sašo Peče sklical posvet vodij poslanskih skupin in nanj povabil tudi ministra za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivana Žagarja. Po posvetu se je obravnava zakona nadaljevala, a tudi končala že v nekaj minutah. Minister Žagar je spregovoril o zakonu, ki ima približno 400 členov. O edinem dopolnilu, ki so ga k zakonu vložile tri koalicijske poslanske skupine (SLS, NSi in SDS), pa ni razpravljal noben poslanec.

V okviru glasovanj se je zapletlo. Opozicijske poslanske skupine, ki se jim je pridružila še poslanska skupina DeSUS, namreč to točko obstruirajo. Ko so zapustili dvorano, pa je v njej ostalo le 45 poslancev, eden premalo za sklepčnost.

Opozicija: Še vedno ni jasno, kakšne pokrajine naj bi ustanovili

V opozicijskih poslanskih skupinah, ki se jim je pridružil še DeSUS, so prepričani, da način sprejemanja pokrajinskih zakonov ni pravi. Po zavrnitvi zakona o ustanovitvi pokrajin namreč ni jasno, kakšne pokrajine naj bi ustanovili.

Šele ko bo jasno določeno število pokrajin, ki jih hočemo oziroma jih je smiselno ustanoviti, bo mogoče govoriti o prenosu nalog, je poudarila vodja poslanske skupine Lipa Barbara Žgajner Tavš. "Škandalozno" je nadaljevati z obravnavo te točke dnevnega reda, pri čemer krovnega zakona ni, je v imenu poslanske skupine SNS soglašal Srečko Prijatelj.

Potrč: Način obravnave pokrajinske zakonodaje postaja farsa

Način obravnave pokrajinske zakonodaje po besedah vodje poslanske skupine SD Mirana Potrča postaja "farsa". Da način sprejemanja pokrajinske zakonodaje ni le farsa, ampak je tudi tragikomičen, je Potrča dopolnil Milan Petek (LDS). Dokler ne bo zakona, ki bo natančno določil število pokrajin, njihove meje in število prebivalcev, je obravnava zakona o prenosu nalog nesmiselna, je pojasnil Petek.

PS Zares opozarja na celo vrsto nelogičnosti. Poleg tega v dosedanjih razpravah argumenti stroke, kaj šele opozicije, niso bili upoštevani in rešitve niso popolnoma jasne, je opozoril Matej Lahovnik. Razdeliti Slovenijo na pokrajine ob tako velikem nasprotovanju in morebiti to doseči z enim glasom večine v parlamentu, pa je nesmisel, meni Vili Rezman (DeSUS).

Ne spreglejte