Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
27. 1. 2009,
12.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 1. 2009, 12.01

9 let, 2 meseca

DZ o poročilu varuhinje človekovih pravic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je na seji DZ pri predstavitvi poročila za leto 2007 izpostavila zlasti varovanje pravic ranljivih skupin, kot so otroci in starostniki.

V splošni razpravi posamezne poslanske in poslanci razpravljajo predvsem o konkretnih področjih uresničevanja človekovih pravic opisanih v poročilu. Gorenak: Te stvari gredo tudi v tujino Poslancu SDS Vinko Gorenjaku se se zdi nesmiselno, da je varuhinja v poročilu omenjala nemško etnično manjšino in potrebo, da se do tega vprašanja opredelita vlada in parlament. Po njegovem namreč ni pametno, da se take stvari poudarjajo v poročilu, saj "gredo te stvari tudi v tujino". Poslanec sicer ocenjuje, da je položaj omenjene manjšine v Sloveniji urejen dovolj dobro.

Gorenjak: Varuhinja naj pogleda tudi bolnike

Gorenjak podpira varuhinjo, ko ta v poročilu opozarja na slabe pogoje v zaporih, opozarja pa, da bi morala varuhinja pogledati tudi bolnike na kakšnem bolnišničnem oddelku, "kjer umirajo na nekaj kvadratnih metrih. Ali pa recimo delavce steklarne Rogaška Slatina, ki pri bistveno več kot 31 stopinjah Celzija pihajo tekoče steklo in za to dobijo 500 evrov ali manj," je dejal.

Prijatelj: Poročilo je pristransko, nepopolno in neslovensko Poslanec SNS Srečko Prijatelj je ocenil, da je poročilo varuhinje nepopolno, pristransko in predvsem neslovensko. Po njegovem namreč poročilo ne izraža resnične problematike, s katero so soočeni državljani in državljanke. Poročilo namreč ne obravnava socialne stiske, ki so jo deležni iz dneva v dan, prav tako ne krivic, ki so povzročene zaradi privilegijev posameznikov. Obe vprašanji sta zanemarjeni kljub temu, da imamo v ustavi zapisano, da smo socialna država, je opozoril.

Gvido Kres o krivicah, ki jih doživljajo vojni oškodovanci

Gvido Kres (SLS) je v svojem nastopu opozoril na krivice, ki jih doživljajo vojni oškodovanci. Pri tem ne gre toliko za vprašanje odškodnin, ampak predvsem za zadoščenje, pravi poslanec. Mnogi so namreč v zadnjih desetletjih živeli ali se počutili kot drugorazredni državljani. "In če je že varuhinja govorila o človečnosti, jo pri tem podpiram. Človečnost potrebujemo, in ko se bomo postavili na to raven, bomo tudi te zadeve rešili tako, da bo za vse prav," je dejal.

Sajovic: Vsakdo si zasluži pravico do groba Z njim se je strinjal poslanec LDS Borut Sajovic. Dodatno je opozoril, da si vsakdo zasluži ime, priimek in pravico do groba, "pravice iz tega naslova pa si zaslužijo tudi njegovi svojci". "O tem zato enostavno več ne smemo razpravljati, pač pa moramo to uresničiti," je dejal.

Posebej pomembna so vprašanja gluhih in naglušnih

V zvezi s človekovimi pravicami se zdijo poslancu posebej pomembna vprašanja gluhih in naglušnih. Opozoril je, da bi bilo treba osebam z izgubo sluha nad 95 odstotki priznati popolno telesno okvaro in invalidnost, "na mestu pa je tudi zagotovitev osnovne invalidnine za vse kategorije invalidov". Pomembno področje pri tem je po njegovem tudi premagovanje komunikacijskih ovir ter omogočanje znakovnega jezika za gluhe.

Pukšič: Nekatere inštitucije si same zmanjšujejo avtoriteto Nepovezani poslanec Franc Pukšič se je dotaknil zapisa varuhinje, da neuresničevanje odločb ustavnega sodišča zmanjšuje njegovo avtoriteto. Pukšič se s tem strinja, sprašuje pa se, zakaj je temu tako. Pri tem je opozoril, da si nekatere inštitucije same zmanjšujejo avtoriteto, ker se ukvarjajo z malenkostmi in pri tem konkretno izpostavil Računsko sodišče ter Komisijo za preprečevanje korupcije.

Socialni položaj je tesno povezan z zagotavljanjem človekovih pravic

Andreja Črnak Meglič (SD) pa je podprla idejo, ki jo je v predstavitvi poslanskih stališč predstavila poslanska skupina DeSUS, namreč, da je treba ponovno preveriti izračun minimalnega dohodka in preveriti, ali še ustreza trenutnemu položaju. Po njenem mnenju je namreč socialni položaj tesno povezan z zagotavljanjem človekovih pravic.

DZ zaključil sedemurno razpravo o poročilu varuhinje človekovih pravic

Poslanke in poslanci so v nadaljevanju razprave o poročilu varuhinje človekovih pravic opravili razpravo o dopolnilih k 34 priporočilom, ki naj bi jih dodali poročilu. Med njimi je tudi dopolnilo poslancev SD, Zaresa, DeSUS in LDS, po katerem bi vladi priporočili, naj nemudoma pristopi k uresničitvi odločb ustavnega sodišča glede izbrisanih.

Ne spreglejte