Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
3. 12. 2008,
8.34

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 12. 2008, 8.34

8 let, 9 mesecev

Dr. Mihael Brejc: Delo ni konfliktno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Dr. Mihael Brejc je poslanec v Evropskem parlamentu. Vanj je bil na listi SDS izvoljen leta 2004.

Ste kdaj obžalovali svojo odločitev, da ste se odločili za kandidaturo za poslanca/ko v Evropskem parlamentu? Zakaj? Ne, nikoli. Delo poslanca v Evropskem parlamentu je precej drugačno kot v nacionalnem parlamentu. Ni vladajoče večine in opozicije. Za vsako poročilo ali amandma, za vsako odločitev je treba poiskati podporo tudi pri drugih strankah. Delo ni konfliktno, vzdušje bolj kooperativno in zato prijetnejše. V tem mednarodnem in multikulturnem okolju se dobro počutim. Kako poteka vaš delovni dan v Bruslju? Začne se okrog 8.30 s pregledom elektronske pošte in tekočih obveznosti, sledi priprava na dopoldanske seje delovnih teles ali politične skupine. Okrog 12.30 greva z asistentom na kosilo, kjer se pomeniva o popoldanskih obveznostih. Po kosilu pregledam elektronsko pošto, pošiljam sporočila in ob 15. uri se nadaljuje delo v odborih in delegacijah. Če le utegnem, se v večernih urah udeležim otvoritve kakšne razstave v parlamentu, včasih pa se moram udeležiti delovne ali protokolarne večerje, česar pa nimam preveč rad.

Če sem ob 19ih v svoji pisarni, pogledam poročila TVSLO, vedno pa še pred odhodom iz parlamenta pregledam elektronsko pošto. Kadar tega ne utegnem narediti v pisarni, to storim v (najetem) apartmaju, kjer imam svoj računalnik. Včasih se odzovem tudi vabilu na delovni zajtrk ali delovno kosilo, vendar le, če je tema zanimiva ali po službeni dolžnosti. Čeprav sem v parlamentu od deset do dvanajst ur na dan, mi čas zelo hitro mine.

Kaj štejete za vaš največji dosežek v tem mandatu? Med več kot dvajsetimi poročili, kjer sem bil poročevalec EP ali poročevalec v senci (politične skupine), je bil verjetno moj največji dosežek, da je bila sprejeta Uredba o maloobmejnem prometu, ki je, kljub začetnemu nasprotovanju, na koncu vsebovala prav vse slovenske zahteve. Omenim naj tudi evropski plačilni nalog, kjer je bila sprejeta moja metoda izvršbe nespornih terjatev, kljub nasprotnemu stališču Francije in Nemčije. Kot poročevalec sem bistveno vplival na poročilo o socialnih vidikih globalizacije. Ker dobro poznam postopke sprejemanja dokumentov v Evropskem parlamentu sem o tem predaval tudi slovenskim funkcionarjem in uradnikom v času priprav na predsedovanje Slovenije. Sicer pa lahko dobite več informacij o mojem delu na spletni strani www.mihabrejc.si.

Ali menite, da ima parlament zadovoljivo vlogo v procesih odločanja v EU? Če bi imeli možnost, kaj bi najprej spremenili?

Od prvih neposrednih volitev v evropski parlament leta 1979 se je moč parlamenta krepila, tako da ima danes v postopku soodločanja že več kot polovico vseh zakonodajnih aktov. Z Lizbonsko pogodbo pa se bo vloga Evropskega parlamenta še okrepila. Evropski parlament je danes pomemben dejavnik oblikovanja evropskih politik.

Evropski parlment zastopa interese več kot 500 milijonov državljanov EU. Se to resnično dogaja tudi v praksi, ali gre zgolj za teorijo, saj je znano, da je Bruselj tudi raj za lobiste? Kako se spopadate s pritiski lobijev?

Poslanci Evropskega parlamenta predstavljamo nekaj manj kot 500 milijonov prebivalcev EU. Trudimo se, da bi čim bolje predstavili in zastopali interese volivcev, hkrati pa je naša dolžnost in poslanstvo, da krepimo evropsko idejo. Lobistov je res veliko, vendar se vsak poslanec sam odloči, ali jim bo prisluhnil ali ne.

Kakšen je odziv državljanov? Dobite veliko vprašanj, predlogov, pohval, mogoče kritik? Nekaj deset prošenj, sporočil, zahtev, pritožb in podobnega dobim vsak mesec. Vsem odgovorim, njihovo pismo pa posredujem pristojnim, včasih pa tudi pokličem po telefonu. Pristojnosti poslanca so namreč v tem pogledu omejene.

Evropski poslanci delujete znotraj poslanske skupine. Vam je to v pomoč ali vas kdaj tudi omejuje pri vašem delu, odločanju? Prihaja do pritiskov s strani poslancev večjih držav članic?

Članstvo v poslanski skupini je dobra priložnost za oblikovanje skupnega predloga. Posameznik ne pomeni veliko, če pa se poslanec lahko s podobno mislečimi pogovori o nekem problemu in skupaj najdejo neko rešitev, je več možnosti, da bi to sprejela tudi večina. Razen tega pa je vzdušje v moji poslanski skupini Evropske ljudske stranke- evropskih demokratov zelo prijetno. Čeprav so v skupini predstavniki 27 držav in več kot 50 političnih strank, ta raznolikost ni ovira za dobro delovno vzdušje.

Ali vam položaj evroposlanca še predstavlja izziv in boste ponovno kandidirali na evropskih volitvah prihodnje leto ali vas čakajo novi izzivi na drugih področjih?

Leta 1992/93 sem aktivno sodeloval v Konvenciji o prihodnosti Evrope, nato sem bil leto dni opazovalec v Evropskem parlamentu in od leta 2004 dalje sem poslanec Evropskega parlamenta. Ves ta čas sem praktično vsak teden potoval z letalom v Bruselj, Strasbourg ali kam drugam, doma pa sem bil le ob vikendih. Položaj evropskega poslanca je zanimiva in pogosto tudi prijetna izkušnja, vendar pa na naslednjih volitvah ne bom kandidiral. Mislim, da je treba dati priložnost tudi mlajšim.

Ne spreglejte