Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 1. 2013,
18.00

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 1. 2013, 18.00

8 let, 5 mesecev

Cukjati: V Sloveniji se ustvarja kraljestvo laži in diskreditacij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na javni tribuni, ki jo je pod naslovom Kdo nam je v resnici ukradel državo pripravil Zbor za republiko, se je v podporo premierju in prvaku SDS Janezu Janši zbralo okoli 1.000 ljudi.

Sogovorniki javne tribune Zbora za republiko ne verjamejo očitkom protikorupcijske komisije zoper premiera Janeza Janšo. Opozarjajo na sporne postopke komisije in so ostri do naglih potez treh koalicijskih partneric, ki so Janšo pozvale k odstopu. V Sloveniji se ustvarja kraljestvo laži in diskreditacij, meni nekdanji predsednik DZ France Cukjati.

Po besedah nekdanjega predsednika DZ Franceta Cukjatija je v poročilu protikorupcijske komisije toliko nerazumljivih in neumnih stvari, da se čudi, da ga resni ljudje jemljejo resno. Vprašal se je, kako komisija, ki je preiskovala toliko let Janševega ravnanja s premoženjem in ugotovila, da je prejel 180 evrov honorarja, "ni odkrila tistih šest ali osem milijonov evrov", ki mu jih pripisujejo od Patrie.

Cukjati: A mislite, da bo Janša jokal? Mi bomo Cukjati meni, da poulični linč vdira v državne institucije, predsednik parlamenta Gregor Virant pa to pozdravlja. Če bi Janša odstopil, bi po Cukjatijevem mnenju to pomenilo, da legitimira postopek komisije. Vsem Janševim nasprotnikom tako sporoča, naj pač v DZ vložijo konstruktivno nezaupnico. "A mislite, da bo Janša jokal? Mi bomo," je dejal.

V Sloveniji se po njegovih besedah ustvarja kraljestvo laži in diskreditacije, državne institucije, kot je protikorupcijska komisija, pa "dobivajo podobo komisije za diskreditacijo". "Mi pa, ali bomo še vedno tiho in molče pustili, da nas peljejo v Barbara rov?"

Brezigarjeve poročilo ni prepričalo Po besedah nekdanje generalne državne tožilke in sedanje državne sekretarke na ministrstvu za notranje zadeve Barbare Brezigar je komisija za preprečevanje korupcije pomembna inštitucija in ima pomembno delo. Vendar sama ob prebiranju poročila, kot pravi, ni razumela, kje je očitek o nedokazanem izvoru premoženja. Poročilo je ni prepričalo.

Resno težavo vidi v tem, da ob tako hudih obtožbah oseba nima možnosti odgovora. Zakon po njenih trditvah to določa, zato Brezigarjeva vztraja, da bi poročilo moralo biti poslano obravnavanemu. Po njenem mnenju je težava tudi strokovna usposobljenost članov komisije, ker "niso vsi pravniki in nimajo tega znanja pri konkretnih zadevah".

Veliko kritik Viranta Danes je bilo med govorci slišati veliko kritik Viranta. "Preden je bila možnost, da nasprotna stran pove mnenje, je javno izrekel obsodbo predsednik DZ," je dejala Brezigarjeva in dodala, da v tem vidi resno težavo.

Po mnenju evropskega poslanca Milana Zvera je poročilo sporno z več vidikov, meni pa, da se bo analiza poročila v prihodnjih tednih nadaljevala.

Zver: Poročilo je le spodbudilo politično krizo Kot najpomembnejše poudarja, da je Janša zavrnil očitke. Zver je prepričan, da je poročilo le spodbudilo politično krizo, glavni akter te pa da je prvak DL Gregor Virant, "ki je Janši postavil ultimat, naj odstopi". "Ko smo pričakovali odlične bonitetne ocene, pa smo dobili politično krizo, ki bo slabo vplivala na gospodarske in socialne razmere v Sloveniji," je ocenil.

Zver pričakuje vložitev konstruktivne nezaupnice v DZ. Na potezi je po njegovem Virant. Ne vidi namreč razloga za Janšev odstop. Politično krizo bi se po njegovem mnenju dalo rešiti v nekaj mesecih, če bi spremenili volilni sistem in imeli predčasne volitve.

Publicist Boštjan M. Turk pa pravi, da je njihova dolžnost, da pozovejo vladne stranke, naj najdejo enoten jezik, da Slovenijo popeljejo naprej. "Živimo v času, ko so sodbe napisane, še preden se karkoli zgodi in ko je medijska pot določena," meni Turk. Po njegovem mnenju se bodo tisti, ki bodo predlagali konstruktivno nezaupnico v DZ ali jo podprli, pripadali pa strankam, ki so to koalicijo v letu 2012 oblikovale, "s to gesto izbrisali iz sodobne politične zgodovine".

Na javni tribuni v Ljubljani se je zbralo okoli 1.000 ljudi, organizatorji pa jih napovedujejo tudi po drugih krajih.

Ne spreglejte