Torek, 9. 12. 2008, 22.25
9 let, 3 mesece
Čepar na sprejemu za verske skupnosti izpostavil medversko sodelovanje

Kot je v svojem nagovoru dejal direktor urada Drago Čepar, je Trubarjevo leto, ki se izteka, vzpodbudilo ekumenizem in medversko sodelovanje. Pri tem je izpostavil predvsem dialog med kršanstvom in islamom.
Trubarjevo leto v znamenju medverskega sodelovanja
Med predstavitvijo dogodkov in dosežkov posameznih verskih skupnosti v tem letu je Čepar kot pomembno izpostavil Evropsko konferenco o dialogu med krščanstvom in islamom v Bruslju ter njeno sklepno izjavo o kristjanih in muslimanih kot aktivnih partnerjih v evropskih državah.
Trubarjevo leto je po njegovem mnenju vzpodbudilo ekumenizem in medversko sodelovanje, saj so praznovali "vrsto dogodkov, ki jih je v sodelovanju pripravilo več cerkva".
Med najpomembnejšimi letošnjimi dosežki urada je Čepar izpostavil izdajo knjige "Država in vera v Sloveniji", podpis sporazuma med vlado in Budistično kongregacijo Dharmaling ter organizacijo mednarodne konference o pravnih vidikih verske svobode.
"Trubar je bil prvi slovenski kozmopolit"
Kot je pred kulturnim programom, ki ga je letos pripravila Evangeličanska cerkev v RS, dejal škof Geza Erniša, "je bil Trubar verjetno prvi slovenski kozmopolit, patriot, slovenski Evropejec in evropski Slovenec". V današnjem "hotenju za vedno več" mora po besedah Erniše "obstajati tudi globoki respekt do vsega, kar v religiozni govorici imenujemo spoštovanje boga in spoštovanje sočloveka", česar nas lahko nauči "ravno Trubar z Biblijo v roki".
Kot je v izjavi za medije dejal Erniša, je trdno prepričan, da je letošnje Trubarjevo leto pripomoglo k prepoznavnosti Evangeličanske cerkve v slovenski družbi, saj je bilo v tem letu "precej prireditev, tudi mednarodnih simpozijev", za obeležitev tega jubileja pa je s primernimi vsebinami poskrbela tudi slovenska država.
Škofi Katoliške cerkve zaradi obveznosti odsotni
Škofov Katoliške cerkve zaradi udeležbe na obveznostih v okviru njihove cerkve na sprejemu ni bilo. Generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje pa je o odnosih med katoliško in islamsko versko skupnostjo dejal, da so imeli v tem letu nekaj skupnih srečanj in da se zavedajo, "da so muslimani v Evropi prisotni, da so del Evrope, zato je potreben dialog". Kot je še pojasnil, referenduma v zvezi z gradnjo džamije ne podpirajo, "ker spodbuja versko nestrpnost, razdvojenost med ljudmi", sicer pa podpirajo, da imajo muslimani svoje verske prostore. Kako se imenujejo in kako veliki so, pa je po njegovem "njihova stvar in stvar občinskih oblasti".