Slovenski bolniki z osteoporozo imajo od 28. aprila novo možnost zdravljenja z biološkim zdravilom, a ga obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vsem bolnikom.
Poglavitna prednost novega zdravila je, da ga bolniki jemljejo le vsakih šest mesecev kot podkožno injekcijo in ne pogosteje, na primer vsak dan, kot je to primer pri večini drugih zdravil proti tej zahrbtni bolezni. Osteoporozi namreč rečejo tudi tiha bolezen, saj pri njej bolnika nič ne boli in ni nobenih predhodnih znakov, dokler ne pride do zloma, ko je že prepozno.
Ni zgolj bolezen staranja
Biološka zdravila so sicer bolj običajna pri zdravljenju raka, toda biološko zdravilo prolia, ki ga v ZDA in nekaterih državah Evropske unije uporabljajo že eno leto, je pokazalo zelo dobre rezultate pri zaviranju delovanja kostne razgradnje. Učinkovina tega zdravila blokira delovanje molekule, ki igra odločilno vlogo pri aktiviranju in razmnoževanju osteoklastov – celic, ki razgrajujejo kosti.
Osteoporoza je, najpreprosteje povedano, bolezen krhkih kosti, ki je posledica zmanjšanje mineralne kostne gostote. Še vedno jo najpogosteje povezujejo s staranjem, nenazadnje tudi zato, ker ima osteoporozo po strokovnih ocenah do 100 tisoč bolnikov, starejših od 65 let, a žal ni povezana samo s staranjem: po 50. letu zboli za osteoporozo vsaka druga ženska in vsak peti moški, svarijo slovenski zdravniki.
Zlasti usodni so zlomi kolka
Osteoporoza kaže najusodnejše posledice, ko se bolnikom pripeti zlom, pri čemer so najbolj nevarni zlomi kolka. "Pri moških prinese zlom kolka smrtnost v dvajsetih odstotkih v prvem letu, le kakih 10 do 20 odstotkov se povrne v stanje pred zlomom, množica jih tako ostane z manjšo gibljivostjo ali postane odvisna od drugih," je za SiOL pojasnil endokrinolog prof. dr. Janez Preželj.
Pri osteoporoznih bolnikih do zlomov pride že pri za večino ljudi povsem nenevarnih življenjskih položajih, kot so hiter obrat ali zasuk v pasu, dvig zelo lahkega bremena, zvin gležnja ali zdrs s stoječe višine. O tem, da gre res za majhne sile, priča dejstvo, da se dve tretjini bolnikov z osteporoznim zlomom sploh ne zaveda, kdaj so ga utrpeli.
V prvem stadiju bolezni, ko so odstopi od običajnih vrednosti kostne gostote še le malo nad mejnimi, je verjetnost osteoporoznih zlomov še razmeroma majhna, zato je, kot pri vseh boleznih, zgodnje odkrivanje izjemnega pomena.
Na zeleni recept samo za nekatere
Novo zdravilo lahko predpišejo in aplicirajo tudi osebni zdravniki, a ga obvezno zdravstveno zavarovanje krije le bolnicam nad 70 let, ob zdravniški utemeljitvi pa tudi bolnicam, ki jim običajna zdravila za osteoporozo na osnovi bifosfonatov povzročajo neželene stranske učinke ali ne dosegajo pričakovanih učinkov. Proizvajalci sicer zatrjujejo, da je strošek letne oskrbe z novim zdravilom, torej dveh doz, v višini okoli 380 evrov, primerljiv z letnim stroškom oskrbe s dosedanjimi zdravili proti osteoporozi. "Strokovna merila so eno, praksa v vsakodnevnem življenju pa drugo," je na vprašanje o tem, kako določiti najprimernejše skupine bolnikov z osteoporozo za zdravljenje z biološkim zdravilom odgovoril Preželj.
Zdravila polno učinkovita le ob ustrezni prehrani
Pri vseh zdravilih za zdravljenje osteoporoze, tako tudi za novo zdravilo, velja, da mora biti podprto z zadostnimi zalogami vitamina D in zadostnim uživanjem kalcija. "Zdravila so lahko neučinkovita ali za polovico manj učinkovita, kot je to bilo zanje dokazano, če jih ne spremlja ustrezna količina vitamina D in kalcija v prehrani," opozarja Preželj.