Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 10. 2013,
13.56

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 12. 10. 2013, 13.56

9 let, 3 mesece

Bi znali ogenj pogasiti sami?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Oktober je že tradicionalno mesec požarne varnosti. Letos nosi sporočilo: začetni požar lahko pogasite sami.

"Gasilci smo na področju požarnovarnostne preventive aktivni skozi vse leto, oktobra pa te aktivnosti še okrepimo," pojasnjujejo na Gasilski zvezi Slovenije (GZS), ki jo vodi predsednik Jošt Jakša. V tem času tako gasilci obiskujejo vrtce, osnovne šole in se sploh trudijo ozavestiti ljudi, kako ravnati v primeru požara.

Akciji se pridružujejo tudi druge organizacije, tako v zadnjih letih pri aktivnostih meseca varstva pred požari na GZS sodelujejo z Upravo RS za zaščito in reševanje in Združenjem za požarno varnost, k posameznim akcijam pa glede na program pritegnejo tudi druge organizacije.

Kaj morate storiti, če izbruhne požar?

Če izbruhne požar in če niste ogroženi, poskušajte omejiti oziroma pogasiti požar s sredstvi, ki so na voljo. Najprej je treba poskrbeti za umik ljudi in živali in če ugotovimo, da ognja ne moremo pogasiti sami, pokličemo številko 112.

Za pravilno in učinkovito gašenje začetnih požarov je treba vedeti, kaj gori in s katero napravo ali s katerim sredstvom lahko najbolj učinkovito in varno pogasimo požar. Za začetno gašenje sicer lahko uporabimo gasilnik, kuhinjsko pokrovko, požarno odejo, vedro z vodo, cev za zalivanje, pesek, zemljo in podobno.

Kolikokrat zagori?

Statistike kažejo, da v Sloveniji letno zagori od 4.500 do 5.500 požarov. Število požarov je sicer odvisno od sušnosti leta in porasta števila požarov v naravnem okolju. Na objektih je letno do dva tisoč požarov, številka je v rahlem porastu. Največ požarov na objektih je v času kurilne sezone.

Prostovoljni gasilci so v večini

Slovenska gasilska organizacija temelji na prostovoljnem gasilstvu, le v večjih mestih so ustanovljene poklicne gasilske enote. Več kot 120 gasilskih zvez se združuje v Gasilsko zvezo Slovenije, kar pomeni, da je vključenih več kot 1.400 prostovoljnih gasilskih društev, v katerih deluje več kot 130 tisoč članov, od tega kar 25 odstotkov mladih in 23 odstotkov članic. V operativne enote gasilskih društev je razporejenih okoli 47 tisoč operativnih gasilcev, ki so usposobljeni za reševanje v primeru požarov in drugih nesreč.

V večjih mestih deluje 13 poklicnih gasilskih enot, v katerih je okrog 550 poklicnih gasilcev.

Ne spreglejte