Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 3. 2014,
16.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 3. 2014, 16.27

8 let, 8 mesecev

Avstrijska podjetja se zanimajo za slovensko privatizacijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenija in Avstrija imata zelo dobre odnose na številnih področjih, sodelovanje pa je moč še poglobiti, sta se strinjala zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Karl Erjavec in Sebastian Kurz.

Kljub dobrim odnosom imata sosedi različna stališča glede priznanja nemškogovoreče skupnosti v Sloveniji. Kurz je med obiskom v Ljubljani dejal, si Avstrija želi, da bi Slovenija priznala nemškogovorečo skupnost kot manjšino in njene pravice zapisala v ustavo, podobno kot to velja za italijansko in madžarsko manjšino v Sloveniji.

Avstrijski zunanji minister je ob tem priznal, da se zaveda, da ne gre za strnjeno skupino, kot sta italijanska in madžarska manjšina, vendarle pa gre "za manjšino, ki, predstavlja, vsaj upam, kulturno obogatitev Slovenije". Dodal je, da Dunaj ceni, da Slovenija zagotavlja ustrezna sredstva, predvsem za projekte na kulturnem področju.

"V Sloveniji se malokrat spreminja ustava" Minister Erjavec je opozoril, da bi bilo treba za priznanje manjšine spremeniti ustavo, in ocenil, da v tem trenutku ni veliko možnosti za to. Spomnil je, da je za spremembo ustave potrebna dvotretjinska večina v parlamentu. "V Sloveniji se zelo malokrat spreminja ustava," je dejal.

V Sloveniji naj bi po nekaterih ocenah živelo okoli dva tisoč pripadnikov nemškogovoreče skupnosti, ki pa ne živijo na strnjenem območju. Komisija avstrijskega parlamenta za človekove pravice je v sredo sprejela resolucijo, v kateri poziva avstrijsko vlado, naj se zavzema za priznanje nemškogovoreče skupnosti v Sloveniji.

Temelj za avstrijska vlaganja gospodarstvu prijazno ozračje Poleg manjšine in dvostranskega gospodarskega sodelovanja sta ministra v Ljubljani spregovorila tudi o denacionalizaciji v Sloveniji. Vodja avstrijske diplomacije je ob tej priložnosti izročil seznam še odprtih primerov in se zavzel za njihovo čimprejšnjo rešitev.

Ministra sta govorila tudi o drugem krogu privatizacije v Sloveniji, ki po besedah Kurza zanima tudi avstrijska podjetja. Temelj za nadaljnja avstrijska vlaganja v Sloveniji pa je po njegovih besedah gospodarstvu prijazno ozračje. Avstrija je tretja največji gospodarski partner in tretji največji tuji vlagatelj v Sloveniji.

Kurza sta sprejela še premierka Alenka Bratušek in predsednik republike Borut Pahor, pred vrnitvijo na Dunaj pa se bo srečal tudi s predstavniki nemškogovoreče skupnosti v Sloveniji.

Bratuškova mu je predstavila potek privatizacije podjetij v državni lasti in poudarila, da je cilj slovenske vlade, da za ta podjetja pridobi dobre strateške partnerje.

Ne spreglejte