Med letoma 2004 in 2013 je Slovenija v Izrael izvozila za skoraj šest milijonov evrov orožja in druge vojaške opreme.
Odkar je Izrael sprožil zadnjo vojaško ofenzivo na Gazo, je bilo v napadih ubitih več kot 1.100 Palestincev, večina civilistov, vključno z ženskami in otroki. Palestinske oborožene skupine na drugi strani na območje Izraela nediskriminatorno izstreljujejo rakete.
Od 2004 smo v Izrael izvozili za skoraj šest milijonov evrov vojaške opreme
Za te hude kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic Izrael, Hamas in druge palestinske oborožene skupine uporabljajo orožje ali strelivo ter drugo vojaško opremo, ki so jo kupile ali drugače pridobile od drugih držav, med njimi tudi Slovenije, opozarjajo v nevladni človekoljubni organizaciji Amnesty International Slovenija.
Poudarjajo, da je bilo med letoma 2004 in 2013 po podatkih ministrstva za obrambo iz Slovenije v Izrael izvoženih za skoraj šest milijonov evrov orožja in druge vojaške opreme. V začetnih letih smo v Izrael izvozili kar med 35 in 50 odstotki vsega našega izvoza, zdaj pa se giblje okoli 15 odstotkov in obsega okoli pol milijona evrov letno.
Med njimi so bile naprave za vodenje ognja, deli za kopenska vozila, orožje, strelivo in vojaški eksplozivi. Tudi za letos je še načrtovan izvoz rezervnih delov za vojaška vozila v vrednosti 103.020 evrov.
Močan sum, da bo orožje uporabljeno za napade na civiliste
Ker po njihovih besedah obstaja močan sum, da bo to orožje uporabljeno za napade na civiliste in druge hude kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic, so ministra za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Romana Jakiča, pozvali, naj Slovenija nemudoma sprejme odločitev o ustavitvi nadaljnjega izvoza orožja in druge vojaške opreme v Izrael.
Enako pismo so poslali tudi predsednici vlade v odstopu Alenki Bratušek. Predsednika države Boruta Pahorja pa so pozvali, naj vlado pozove k ukrepanju.
ZN pozivajo k embargu
Organizacija Amnesty International je sicer pozvala Varnostni svet Združenih narodov, naj takoj naloži obsežen embargo na orožje za Izrael, Hamas in druge palestinske oborožene skupine, dokler se ne vzpostavijo učinkoviti mehanizmi, ki bodo zagotavljali, da se orožje, strelivo in druga vojaška oprema in tehnologija ne bodo uporabljali za grobe zlorabe mednarodnega prava človekovih pravic ali mednarodnega humanitarnega prava. Prav tako so k embargu pozvali EU.
Do vzpostavitve embarga pa posamezne države pozivajo k takojšnji ustavitvi vseh transferjev orožja, streliva in druge vojaške opreme in tehnologije Izraelu, Hamasu in drugim palestinskim oboroženim skupinam.