Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
22. 5. 2008,
14.16

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 5. 2008, 14.16

9 let, 2 meseca

22. maj - mednarodni dan biotske raznovrstnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Program ZN za okolje je 22. maj razglasil za mednarodni dan biotske raznovrstnosti v spomin na začetek veljavnosti konvencije o biološki raznovrstnosti po 30. ratifikaciji leta 1993.

Slovenija, ki dan biotske raznovrstnosti obeležuje od leta 1996, sodi po biotski raznovrstnosti in krajinski raznolikosti v sam svetovni vrh. Pripada ji manj kot 0,004 odstotka celotne zemeljske površine, a hkrati več kot odstotek vseh znanih živečih vrst na Zemlji in več kot dva odstotka celinskih vrst. Po svoji biotski raznovrstnosti je tako ena izmed izstopajočih članic EU. Biotska raznovrstnost opisuje raznovrstnost samih vrst Biotska raznovrstnost (biodiverziteta, tudi biološka raznolikost) pomeni raznolikost živih organizmov na zemlji, tako kopenskih, morskih in organizmov drugih vodnih ekosistemov, ter ekološke komplekse, katerih del so. Opisuje raznovrstnost samih vrst, med vrstami in raznovrstnost ekosistemov.

Slovenija ima zavarovanega 11,5 odstotka ozemlja

Slovenija ima trenutno z različnimi varstvenimi kategorijami zavarovanega 11,5 odstotka ozemlja. S parki - 24. maj je razglašen za evropski dan parkov - je pokrita četrtina omrežja Nature 2000, država pa dela še na treh projektih parkov. Tako veliko število vrst na tako majhnem prostoru Slovenijo uvršča med naravno najbogatejša območja Evrope in sveta.

Konferenca za ohranitev biotske raznovrstnosti V Bonnu se je 19. maja začela konferenca pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti, ki bo trajala do 30. maja. Gre za izjemen dogodek, v tem času bodo potekala številna pogajanja, vsa z namenom, da biotsko raznovrstnost na zemlji uspemo ohraniti. Na dnevnem redu konference je 26 vsebinskih področij, od gozdne biotske raznovrstnosti, biotske raznovrstnosti v povezavi s podnebnimi spremembami, do zavarovanih območij, morske biotske raznovrstnosti in tujerodnih vrst, ki ogrožajo ekosisteme, habitate ali vrste.

Slovenski dogodek: Večnamenska funkcija gozdov - gozdovi in klimatske spremembe

Slovenska delegacija, ki je v času konference predsedujoča EU, vodi koordinacijo vseh članic EU, ki na konferenci nastopajo z enotnim mnenjem na vse teme konference. Slovenija je na konferenci najavila svoj dogodek ob uradnem dogajanju. Dogodek ima naslov Večnamenska funkcija gozdov - gozdovi in klimatske spremembe, vodil pa ga bo državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Mitja Bricelj.

Ne spreglejte