Nedelja, 8. 4. 2012, 16.35
9 let
15. teden: Vlada in sindikati na okopih
Vlada pod vodstvom Janeza Janše je ta teden nadaljevala pogajanja s sindikati javnega sektorja. Ti se ne strinjajo z varčevalnim načrtom vlade, ki predvideva znižanje plač v javnem sektorju in znižanje regresa, jabolko spora pa ostaja tudi izplačilo zadnjih dveh četrtin odprave plačnih nesorazmerij. Vladna stran in sindikati svojih stališč niso zbližali, zato je večina sindikatov javnega sektorja za 18. april napovedala stavko. Vlada je sicer ta teden sprejela tudi predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna, ki bo vse do odločanja v državnem zboru še predmet pogajanj s socialnimi partnerji. Z rebalansom proračuna želi vlada proračunski primanjkljaj znižati na tri odstotke bruto domačega proizvoda.
Prav zaradi varčevanja pa se vse več političnih strank zavzema za ukinitev državnega sveta. Stranke SDS, Lista Virant, NSi in DeSUS so se tako dogovorile, da v parlamentarno proceduro vložijo predlog za spremembo ustave, s katerim bi ukinili državni svet. Precej temni oblaki pa se zadržujejo tudi nad Primorjem. Kljub vsemu so se banke upnice ta teden dogovorile, da dajo podjetju še mesec dni časa. Sanacijski načrt za podjetje je naletel na pozitivne odzive, vendar pa banke pričakujejo, da bo slednjega podprla tudi država in ostali deležniki.
Na političnem področju gre omeniti zlasti odločitev nekdanjega premiera in predsednika Socialnih demokratov Boruta Pahorja, da ponovno kandidira za mesto predsednika stranke. A Pahor bo imel ob sebi močna konkurenta: Patricka Vlačiča in Igorja Lukšiča, ki je sicer v preteklih mesecih večkrat kritično ovrednotil delovanje stranke. Da bi morale biti stranke na levi sredini bolj povezane pa so prepričani v Pozitivni Sloveniji. Prvak PS Zoran Janković je tako sklical srečanje strank leve sredine, a se ga v SD niso udeležili. Poslanec Ivan Vogrin pa je medtem sporočil, da izstopa iz poslanske skupine Državljanske liste Gregorja Viranta in bo odslej deloval kot samostojni poslanec.
Zaradi višjih cen goriva pa se bo za varčevanje gotovo odločilo vse več ljudi. Neosvinčeni 95-oktanski bencin se je namreč ta teden podražil kar za 3,5 centa, tako da je zdaj slednji v primerjavi s sosednjimi državami dražji le še v Italiji. Kljub vsemu pa vedno višje cene življenjskih potrebščin niso preprečile, da bi se mize ob veliki noči kaj manj šibile pod težo dobrot.