Petek, 18. 2. 2011, 12.48
8 let, 8 mesecev
Mirko Tuš, mož, ki je ustvaril imperij Tuš, zdaj pa mu grozi celo zapor
Glavni namen akcije pa je zbiranje podatkov o gospodarskem kriminalu in korupciji. V mandatu aktualne vlade je to že skoraj utečena praksa policijskega dela. Preiskava je bila tokrat usmerjena v srčiko skupine Tuš – samega kreatorja Tuševe zgodbe o uspehu, v Mirka.
Po navodilih okrožnega državne tožilstva v Ljubljani, ki usmerja predkazenski postopek, so kriminalisti v minulih dneh opravili več kot 20 hišnih preiskav, pet osumljencev so začasno zadržali, menda tudi najbogatejšega Slovenca Mirka Tuša, čeprav njegov odvetnik zagotavlja, da njegov klient ni bil pridržan. Pridržali ali ne, kriminalisti so vseeno dodobra "premetali" njegovo pisarno, domovanje, pa menda celo dva avtomobila. Mirko se je seveda, kot je za njega že običajno, spretno skrival pred mediji.
Zakaj je seveda vprašanje brez odgovora. Morda se je ovadba "pomotoma" izgubila v kakšnem predalu in šele pred kratkim zagledala luč dneva. Kar je, je, zdaj je spet v središču zanimanja policije, tožilstva in ne nazadnje vesoljne doline šentflorjanske, ki spremlja zmagoviti pohod najbogatejšega, skoraj 200 milijonov evrov vrednega Mirka Tuša. Pa je to le prvi del Mirkove zgodbe. Drugi, še bolj zakrit očem javnosti, je projekt nujnega prestrukturiranja Tuš Holdinga, ki prav zaradi velikih in po mnenju mnogih pretiranih naložb v telekomunikacijsko infrastrukturo Tušmobila kleca pod bremenom skoraj 700 milijonov evrov dolga.
Zaradi prevelikih apetitov Mirka na področju telekomunikacij se počasi potaplja tudi trgovski del Tuša, pravijo številni. Bankirji pa so neizprosni, prestrukturirajte se, če ne ... In Mirko tako že leto dni neuspešno prodaja Tušmobil, počasi se bo moral znebiti tudi bencinskih črpalk, ki ne prinašajo tistega, kar bi želel, ne nazadnje pa so vse bolj na udaru tudi malce ponesrečene velikopotezne naložbe na Balkanu.
Še prej se bo seveda kleni in športni Mirko poskušal oprati vsakršnega "suma" dajanja podkupnine za "zastonjkarsko" licenco UMTS, ki je leta 2008 zelo razburila druge slovenske mobilne operaterje, ki so jo seveda konkurenti preprosti morali plačati: Mobitel leta 2001 skoraj 92 milijonov evrov, Simobil pa leta 2006 skoraj 6 milijonov evrov in pol. Kako, če sploh, mu bo uspelo, je seveda vprašanje za vedeževalce?
Zagotovo pa se počasi končuje tudi velika zgodba o uspehu Mirka Tuša, ki je iz nič ustvaril trgovski imperij. Za mnoge povsem nepotreben izlet v telekomunikacijski svet, ki mu očitno ni dorasel, kar so mu nekateri telekomunikacijski "magi" pravočasno skušali dopovedati, a jih ni poslušal, ga je pripeljal na rob preživetja, ko brez pomoči bank, tudi državne NLB, ne bo več niti Tušovega balona? Za mnoge je bil tako ali tako "prenapihnjen." Ne prvi in ne zadnji, balon namreč!
1