Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 12. 2010,
8.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 28. 12. 2010, 8.13

8 let, 8 mesecev

Dimnikar je nekdaj prinašal srečo, zdaj le nejevoljo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsako leto si moram vzeti dopust, če hočem omogočiti dimnikarju – kar je po zakonu dolžan, sicer lahko plača globo – da opravi svoje delo, trdi bralec.

"Vsako leto decembra se dimnikarji odločijo, da bodo v naši vasi izvajali redne letne preglede kurišč. S ceno 26,52 evra za pregled, ki traja približno 15 sekund (z žepno svetilko posveti v peč in reče, da je dobro) sem se že sprijaznil, moti pa me, da mi dimnikar v nabiralnik vrže obvestilo, kdaj naj bom doma. To je vedno dopoldne, saj je njihov delovni čas do 13. ure. Težava je, ker je moj delovni čas do 16. ure, zato moram vzeti dopust, saj mi v nasprotnem primeru grozijo s prijavo inšpektorju in kaznijo 200 evrov. Že če spremenim termin, moram dodatno plačati strošek prevoza. Zanima me, ali res ni njihova dolžnost, da si delovni čas prilagodijo strankam? Je res moja dolžnost jemati dopust?" se sprašuje bralec. Si je treba za dimnikarje vzeti dopust? Če je dimnikar nekdaj prinašal srečo, pa v zadnjem času prinaša predvsem nejevoljo. Težav je kar nekaj: od tega, da smo prisiljeni v hišo spustiti tistega koncesionarja, ki je za nas zadolžen zaradi regionalne razporeditve in se zanj – čeprav njegove storitve plačujemo iz svojega žepa in z njim nismo zadovoljni – ne moremo odločiti po lastni izbiri, pa do tega, da nekateri dimnikarji obračunavajo potne stroške vsem strankam v isti večstanovanjski hiši ali bloku. Dimnikarji dosegljivi tudi popoldne Nas je zanimalo, ali dimnikarske službe upoštevajo dejstvo, da se je delovni čas zaposlenih v zadnjih desetletjih precej spremenil. Ker gre večinoma za zasebna podjetja, je organizacija dela odvisna in različna od podjetja do podjetja, pravijo na inšpektoratu ministrstva za okolje in prostor.

"Vse četrtke delamo samo popoldne ravno zato, da ljudje nimajo težav," je pojasnila direktorica Dimnikarske službe Vehovar Mojca Velikonja.

"V poletni sezoni delamo od 7. do 14. ure, ob četrtkih pa od 12. do 18. ure, medtem ko v kurilni sezoni delamo od 8. do 17. in ob četrtkih od 10. do 19. ure, saj se zavedamo, da so stranke dopoldne običajno v službi," pojasni tudi direktor mariborskega podjetja Dimnikarstva Dimko Robert Zemljič.

"Večina dimnikarskih podjetij omogoča uporabnikom, da sporočijo, kdaj so dosegljivi. Vendar vseh dimnikarskih storitev glede na število uporabnikov ni mogoče opraviti v popoldanskih urah ali ob sobotah, zato bodo nekateri uporabniki morali dimnikarja počakati doma tudi v dopoldanskih urah. Uporabnik storitev je dolžan omogočiti neovirano in varno opravljanje dimnikarske službe ter na najavljeni termin pripraviti neoviran in prost dostop do kurilne naprave," pravijo na ministrstvu za okolje in prostor (MOP).

Sprememba termina: v 14 dneh in ne več kot dvakrat "Ob četrtkih delamo popoldne, na željo stranke pa se lahko dogovorimo tudi za kakšen drug dan, stranke morajo le izraziti to željo," zatrjuje tudi Robert Talaber iz Dimnikarstva Telebar. Gašperič Branko, vodja dimnikarjev podjetja Sto-servis za območje Ivančne Gorice prav tako trdi, da je pregled mogoč katerikoli dan v tednu, tudi ob sobotah.

Ali nas sprememba termina stane? "Uporabnik lahko brez kakršnihkoli finančnih posledic zaprosi za spremembo najavljenega termina, vendar za največ 14 dni in ne več kot dvakrat; to mora urediti pred najavljenim terminom. Če pregleda ne odpove in ne prestavi ter ga na najavljeni termin ni doma ali če koncesionarju ne omogoči pregleda, mora plačati nastale stroške zaradi prihoda oziroma prevoza ter porabljenega časa v skladu s ceno iz tarife opravljanja storitev dimnikarske službe," odgovarjajo na MOP.

Dvesto evrov globe Tistega, ki dimnikarju ne omogoči opravljanja dela, lahko doleti ukrep. "Dimnikar lahko uporabniku obračuna stroške zavrnjenega izvajanja storitev. Če uporabnik dimnikarju ne omogoči izvajanja storitev, ga mora ta prijaviti pristojni inšpekcijski službi. Ta lahko odredi, da uporabnik omogoči izvedbo dimnikarskih storitev, ali pa zoper uporabnika uvede prekrškovni postopek zaradi prekrška, za katerega je zagrožena globa dvesto evrov za fizične osebe," odgovarjajo na MOP.

Več kot 500 pisnih pritožb čez dimnikarje Število prijav in pritožb zoper dimnikarske storitve se je po mnenju MOP v zadnjem času zmanjšalo. "Večino pritožb smo prejeli v prvi polovici leta, pritožbe pa so izvirale iz nejasnosti cenika iz leta 2009, tudi napačne uporabe cenika dimnikarskih podjetij. Po sprejetju novega cenika julija letos se je število pritožb bistveno zmanjšalo. Po splošni oceni smo v letu 2010 prejeli več kot 500 pisnih pritožb, prišteti je treba tudi tiste, ki jih na ministrstvu prejemamo po telefonu in e-pošti," pravijo na MOP.

Ne spreglejte