Ponedeljek, 18. 7. 2011, 19.39
8 let, 4 mesece
Židan in župani v neurju prizadetih občin o ključu za delitev že odobrene pomoči

Vlada je občinam že odobrila 250.000 evrov, na sestanku pa so se dogovorili, da bo ključ za delitev sredstev uradni popis škode zlasti na infrastrukturi in objektih.
Vprašanje, kako so izkoriščena sredstva za zavarovanje v kmetijstvu oz. sofinanciranje premij, je po ministrovih besedah zelo pomembno - letos so doslej izplačali 1,1 milijona evrov, čaka se še na izplačilo slabih 1,7 milijona evrov. Po prvotni projekciji ministrstva bi bilo tega sofinanciranja "do konca leta nekje pet milijonov evrov", na podlagi zadnjih dogodkov pa predvidevajo, da bodo do konca leta izplačali osem milijonov evrov.
Pomoč po neurju bo, kot je poudaril minister, na razpolago vsem kmetijam, ne glede na to, ali so zavarovane ali ne, saj bi bila delitev v nasprotju z evropskim pravnim redom.
"Višina plačil bo 100-odstotno na nivoju posameznika. Prav tako bomo pospešili izplačilo neposrednih plačil - subvencij. Teh bo približno en milijon evrov. Prva tranša plačila bo v oktobru, druga pa v decembru," je pojasnil minister.
Pri kmetijah, ki bodo imele največje poslovne težave - kmetije s trajnimi nasadi - pa bo po današnjem dogovoru kmetijska svetovalna služba s svetovalci s področja tehnologije in ekonomike ob sodelovanju s svetovalci na ravni občin začela pripravljati sanacijske programe.
"V kolikor pa te dobre volje s strani bank ne bo zadosti, se že pogovarjamo z ribniškim skladom, da zagotovi sredstva za posojila. To sicer ne bo nepovratna pomoč, ker je niti ne moremo dati, vendar bodo program sanacije potem spremljale tudi te kreditne linije," je pojasnil.
Župani pa imajo po ministrovih besedah tudi seznam želenih ukrepov, ki naj bi jih država izvedla za dodatno pomoč kmetom. Nekateri ukrepi niso v celoti v pristojnosti kmetijskega ministrstva, zato se bodo "pogovorili s tistimi, v katerih pristojnosti so".
Župan vseh štirih občin so sicer zadovoljni s hitrim ukrepanjem ministrstva za kmetijstvo, a ob tem pričakujejo, da se bo tudi vlada vključile v naslednje ukrepe pomoči.
Po besedah župana občine Kozje Dušana Andreja Kocmana so župani na sestanku tudi opozorili, da bi "le proučili možnost branjenja proti toči oziroma nevihtam na našem širšem območju, kar bo tudi ena izmed tem in apelov, ki jih bomo podali vladi".
"Veseli me, da smo začeli razmišljati o preventivi, ki se je bomo morali lotiti. Morali bomo še debatirati s stroko, a nam sosedje kažejo, da je ukrep, ki ga imajo, letalska ali raketna obramba proti toči, očitno uspešen," pa je dejal župan Bistrice ob Sotli Franjo Debelak. Z njim se je strinjal tudi župan Podčetrtka Peter Misja.
Škoda je bila po doslej zbranih ocenah lokalnih skupnosti največja v občini Bistrica ob Sotli (nekaj manj kot pet milijonov evrov), sledile so občine Brežice (3,2 milijona evrov), Kozje (2,8 milijona evrov) in Podčetrtek (1,2 milijona evrov).
Potem ko bodo občinske komisije škodo popisale, jo bo nato pregledala medobčinska komisija, obe škodi pa se bosta sešteli, nato pa bodo sorazmerno glede na seštevek občine črpale od zneska, ki ga je odobrila vlada, je še povedal minister Židan.