Konfederacija sindikatov 90 Slovenije v pismu premieru Borutu Pahorju posredovala nasprotuje "brezglavi razprodaji slovenskih podjetij, ki predstavljajo vitalne interese naše ekonomske samobitnosti".
"Tudi sedanja vlada s svojim preveč pasivnim pristopom ne kaže jasne strategije za reševanje in razvijanje gospodarstva ter ne ponuja podpore ključnim gospodarskim sistemom, kar se kaže v vsesplošni razprodaji premoženja in posledično ogroženosti delovnih mest zaposlenih," je zapisal predsednik KS 90 Peter Majcen.
"Ključna podjetja so prepuščena sama sebi"
Pri tem razumejo, da so težave zaostrene zaradi splošne gospodarske krize, nedopustno pa se jim zdi, da so ključna podjetja za bistvene sistemske zadeve prepuščena sama sebi, kljub temu da se srečujejo s podobnimi težavami, "nastalimi skoraj brez izjeme kot posledica nekaznovanih in nerazrešenih tajkunskih zgodb ali nepremišljenih zgrešenih investicij".
"Vlada naj se preneha ukvarjati z obrobnimi problemi"
Od vlade zahtevajo, da se preneha dnevno ukvarjati in zapletati z obrobnimi problemi ter se posveti ustreznim gospodarskim ukrepom, s katerimi bi ohranili in razvijali tiste sisteme, ki neposredno zagotavljajo na tisoče delovnih mest, tako v njih samih kot v številnih manjših in srednjih podjetjih, ki so od njih odvisna.
Pričakujejo, da bo vlada priskočila na pomoč tako bankam kot podjetjem, da jih bo likvidnostno razbremenila in s tem omogočila, da se bodo lahko nemoteno posvetili svojim osnovnim dejavnostim in na ta način s preprečitvijo razprodaje pod-vrednotenih podjetij zavarovala slovenski nacionalni interes.
"Privatizacija je povzročila bogatenje peščice na škodo celotne družbe"
Tekoče poslovanje bank in podjetij bi lahko razbremenili s sprejemom zakona o odpisu terjatev v bankah ali z oblikovanjem t.i. slabe banke za kredite, pa tudi z vstopom države v družbe z institutom prednostnih delnic z ustreznim donosom. Privatizacija namreč ni pripeljala strateških lastnikov, ampak povzročila le bogatenje peščice posameznikov na škodo celotne družbe, dodajajo.
Zahtevajo takojšen pregon povzročiteljev gospodarske škode
Zato vzporedno pričakujejo in zahtevajo takojšen pregon povzročiteljev gospodarske škode, s čim prejšnjimi pravnomočnimi obsodbami odgovornih, prepoved nadaljnjega opravljanja funkcij s posebnimi pooblastili ter s tem povrnitev zaupanja v pravno državo in oživitev tradicionalnih družbenih in moralnih vrednot, ki so odrinjene v pozabo.