Predstavniki vlade in Obrtno podjetniške zbornice Slovenije (OZS) bodo 10. maja na Forumu obrti in podjetništva v Ljubljani skupaj iskali rešitve za izhod iz gospodarske krize.
Foruma se bodo udeležili tudi predsednica vlade Alenka Bratušek, finančni minister Uroš Čufer in gospodarski minister Stanko Stepišnik, so sporočili iz OZS.
Forum je namenjen predstavitvi vsakoletnih zahtev in dialogu
Forum obrti in podjetništva je namenjen predstavitvi vsakoletnih zahtev ter dialogu med predstavniki obrti in malega podjetništva ter vlade.
Po prvotnem načrtu bi moral forum potekati aprila v okviru Ljubljanskega obrtno-podjetniškega sejma, a ga je OZS takrat odpovedala, saj se je vlada opravičila, ker je bila polno zaposlena s pripravami ukrepov, s katerimi naj bi se Slovenija izognila prihodu trojke, pravijo v OZS.
Glede na to, da je od vladnih ukrepov odvisna tudi prihodnost obrtnikov in malih podjetnikov, se je tako OZS raje odločila, da se z vlado sreča, ko bodo ukrepi oblikovani do te mere, da se bo o njih dalo vsebinsko razpravljati, dodajajo na zbornici.
OZS želi, da bi vlada bolje prisluhnila letošnjim zahtevam
OZS želi, da bi vlada bolje prisluhnila letošnjim zahtevam, in ob tem opozarja, da se je treba zavedati pomena obrti in malega podjetništva, ki je ob nastanku samostojne države predstavljal vitalni del slovenskega gospodarstva in zagotavljal številna delovna mesta.
Vlada ima letošnje zahteve slovenske obrti in podjetništva že v rokah. Zbornica tako v primeru davčnega dolga namesto popolne blokade transakcijskega računa predlaga tretjinsko blokado. "Če želimo ohraniti obrtne dejavnosti in mala podjetja, je to edini način, da jim omogočimo normalno opravljanje poslov, pridobivanje poslov, plačevanje delavcev, nabavo materiala in seveda poplačevanje davčnega dolga. Bistvo tega predloga je, da država za pomoč gospodarstvu ne potrebuje sredstev iz proračuna, ampak mu pomaga na ta način, da mu omogoča, da si pomaga samo," pojasnjuje predsednik OZS Alojz Kovšca.
Predlagajo revizijo možnosti pavšalne obdavčitve samostojnih podjetnikov
OZS predlaga tudi revizijo pred časom uzakonjene možnosti pavšalne obdavčitve samostojnih podjetnikov, ki je po njenem mnenju zgrešila svoj cilj. Če bi bila ta bolj stimulativna, bi se za to obliko obdavčitve odločilo več obrtnikov in podjetnikov, imela pa bi tudi neposreden vpliv na zmanjšanje obsega sive ekonomije.
OZS je v okviru ukrepov za boj proti sivi ekonomiji vladi predlagala, naj uvede obvezno registracijo v pavšalno obdavčitev za eno leto vseh tistih, ki jih zaloti pri nelegalnem opravljanju dejavnosti.