Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA je septembra padel na najnižjo raven v zadnjih dveh letih.
To se je zgodilo predvsem po zaslugi rekordnega povečanja izvoza, katerega vrednost se je povečala za dvakrat več kot vrednost uvoza.
Zadnji podatki tako kažejo, da ameriško gospodarstvo raste hitro in se je razširilo bolj, kot so pričakovali.
Najnižji obseg vse od decembra 2010
Ministrstvo za trgovino ZDA je sporočilo, da se je primanjkljaj septembra v primerjavi z avgustom znižal za 5,1 odstotka na 41,5 milijarde dolarjev, kar je najnižji obseg vse od decembra 2010.
Na letni ravni je primanjkljaj septembra znašal okrog 554 milijard dolarjev, kar je manj kot lani, ko se je uvoz od leta 2010 povečal za 13 odstotkov na 559,9 milijarde dolarjev.
Izvoz se je povečal za 3,1 odstotka
Obseg izvoza se je povečal za 3,1 odstotka na najvišjo vrednost vseh časov 187 milijard dolarjev. Pomagala je rast prodaje civilnih letal, težkih strojev in kmetijskih pridelkov.
Uvoz se je povečal za 1,5 odstotka na 228,5 milijarde dolarjev, predvsem po zaslugi potrošniških dobrin, kot so elektronske naprave, igrače in obleke.
Največji primanjkljaj v trgovini s Kitajsko
ZDA so imele tudi septembra največji primanjkljaj v trgovini s Kitajsko. Na mesečni ravni je porasel za 1,3 odstotka na 29,1 milijarde dolarjev. S tem je bil za 6,8 odstotka višji kot lani, ko je dosegel rekordno vrednost.
Primanjkljaj v trgovini z Japonsko se je od avgusta znižal s 6,7 na 4,8 milijarde dolarjev, primanjkljaj z EU pa se od avgusta skorajda ni spreminjal, pri čemer je vrednost izvoza nanesla 21,3 milijarde dolarjev.