Stroški dela na dejansko opravljeno uro v Sloveniji so bili v prvem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani višji za 2,2 odstotka.
Povprečne bruto plače so se medtem po podatkih državnega statističnega urada zvišale za 3,1 odstotka.
Najvišje zvišanje v rudarstvu in kmetijstvu
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se najizraziteje zvišali v rudarstvu (za 12,1 odstotka) in v dejavnosti kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo (za 11 odstotkov); razlog za zvišanje je po oceni statističnega urada v manjšem številu dejansko opravljenih delovnih ur v prvih treh mesecih.
Znižanje zlasti na področju strokovnih dejavnosti
Po drugi strani so se stroški dela na dejansko opravljeno uro najizraziteje znižali v strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih (za 1,7 odstotka) in v kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih (za 1,5 odstotka).
Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat z 2. junija so bili desezonirani stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v industriji in storitvah v zadnjem četrtletju lani v primerjavi z enakim obdobjem 2009 višji v 20 državah članicah EU, za katere je Eurostat imel podatke.
Najopazneje zvišanje v Bolgariji in Romuniji
Stroški dela so se najopazneje zvišali v Bolgariji (za 7,8 odstotka) in v Romuniji (za 5,8 odstotka), znižali pa v Grčiji (za 6,2 odstotka) in na Madžarskem (za 2,6 odstotka). V celotni sedemindvajseterici so se stroški dela zvišali za 1,9 odstotka, v Sloveniji pa je bilo zvišanje 4,4-odstotno, je podatke Eurostata še navedel državni statistični urad.