Četrtek, 16. 6. 2011, 21.23
8 let, 4 mesece
V Moravskih Toplicah o hrani kot strateški dobrini

Tako so se strinjali udeleženci okrogle mize v Moravskih Toplicah, ki jo je v okviru projekta Delo 2020 organizirala časopisna hiša Delo.
"Spremembe na trgu so ujele Slovenijo nepripravljeno"
Vpetost v novi evropski prostor in velike spremembe na globalnih trgih so Slovenijo po besedah direktorice Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij Slovenije Tatjane Zagorc ujeli nepripravljeno. Kot majhna država bi morala ob odprtju trga narediti mnogo več na krepitvi lojalnosti slovenskim izdelkom, ki so na področju kakovosti pogosto podvrženi strožjim merilom.
"Država je premalo naredila na tem, da bi vzgojila potrošnika, da bi prek uporabe lokalno pridelane hrane pomagal slovenskemu kmetu," se je strinjal direktor družbe Panvita Kmetijstvo Branko Virag.
"Je Slovencem omogočena dosegljivost slovenske hrane?"
Po mnenju predsednika uprave Žita Tonija Balažiča pa ni problem slovenski potrošnik. "Slovenec prepozna kakovost in je zanjo tudi pripravljen plačati več. Je pa vprašanje, ali mu je omogočena dosegljivost slovenske hrane," je pojasnil in dodal, da diskonti, kjer je delež slovenskih izdelkov nižji, nenehno pridobivajo na tržnih deležih.
"Črpanje evropskih sredstev poteka uspešno"
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan se je strinjal, da je država v preteklosti res naredila nekaj napak. A to naj bi se v prihodnje spremenilo. "Letos je bil v državnem zboru sprejet zakon o promociji hrane. Bi pa bilo seveda mnogo boljše, če bi to storili že mnogo let nazaj," je priznal.
Prav tako je poudaril, da zelo uspešno poteka črpanje sredstev iz evropskih virov. "Tu bodo kmetje imeli na razpolago tako denar kot strokovne službe, da bodo lahko naredili korak naprej," je dejal.
"Vse je odvisno od cene surovin"
"Vsi pa se zavedamo, da je uspeh slovenske proizvodnje hrane odvisen od cene surovin," je povedal in izrazil upanje, da se končuje obdobje, ko cena kmetijskih surovin ni omogočala preživetja. To naj bi tudi rešilo enega glavnih problemov slovenskega kmetijstva, to je nizek delež mladih kmetovalcev. "Verjamem, da bodo spoznali, da je proizvodnja hrane v Sloveniji strateško pomembna in ima prihodnost," je zaključil.