Tudi četrtkova pogajanja med žerjavisti in upravo Luko Koper, ki so se zaključila po polnoči, niso prinesla rešitev.
Kot je povedal Aleksander Lisjak, ki kot odvetnik zastopa tako žerjaviste kot IPS delavce, si uprava in sindikat izmenjujeta neformalne predloge in se pričakuje, da se bodo spet usedli za pogajalsko mizo. Medtem so se člani stavkovnega odbora že zagovarjali v postopku izredne odpovedi. Kot je še povedal Lisjak, postopki ugotavljanja odgovornosti sicer ponavadi potekajo individualno, a so se sami strinjali, da se je zagovore opravilo skupinsko.
Lisjak je sicer popoldne ocenil, da je veliko možnosti, da bi že danes prišlo do dogovora o preklicu stavke. Pogajanja so kljub optimizmu padla v vodo, dogovora pa po vsej verjetnosti pred ponedeljkom ne bo.
Pogajanja naj bi bila v sklepni fazi
Nekaj po 11. uri so se sicer s precejšnjo zamudo začela pogajanja med IPS delavci in njihovimi delodajalci. Iz Sindikata izvajalcev pristaniških storitev so pred tem v sporočilu za javnost obsodili "samovoljno" prestavljanje pogajanj s strani Luke. Pogajanja naj bi neuradno bila v sklepni fazi. Odvetnik delodajalcev IPS Danijel Starman je tedaj dejal, da obstaja precejšnja verjetnost, da do dogovora pride še danes.
Zataknilo naj bi se pri določitvi cene dela
Predstavnik Sindikata izvajalcev pristaniških storitev (SIPS) Predrag Topič, ki ni želel dati uradnih izjav, pa je v nagovoru delavcem IPS povedal, da naj bi luška uprava pri delodajalcih dobila zagotovilo, da delavcev ne bodo odpustili. Zataknilo pa naj bi se pri določitvi cene dela podpogodbenikov. Po Topičevih besedah ti vztrajajo, da brez točne določitve tarife dela ne bodo popustili.
Delavci so pisali tudi predsedniku države in premieru
Iz Luke so sicer posredovali odprto pismo "večine zaposlenih Luke Koper" predsedniku države in vlade, Danilu Türku in Borutu Pahorju, prometnemu ministru Patricku Vlačiču in nadzornikom Luke.
"Škoda je neproporcionalna z vsebino stavkovnih zahtev"
Kot ugotavljajo, je škoda, ki nastaja, "neproporcionalna z vsebino njihovih stavkovnih zahtev". Opozarjajo, da poslovanje Luke Koper "ne more postati odvisno in pogojeno z zahtevami skupine zaposlenih, ki ima zaradi narave dela določen monopol pri izvajanju poslovnih procesov, saj jim to lahko omogoča kadarkoli izsiljevanje pogojev dela in neopravičenih ugodnosti".
V Sindikatu žerjavistov pomorskih dejavnosti pa so v sporočilu za javnost ostro obsodili instrumentalizacijo stavke s strani katere koli politične stranke v aktualno-politične namene. "Sindikat ni in ne bo lutka v rokah tistih, ki v trenutnem dogajanju v Luki Koper nabirajo politične točke," so še poudarili.
Podporo žerjavistom in IPS delavcem je pred vhodom v Luko prišel podpret tudi Drago Jelšić iz sindikata delavcev v reški luki.