Vlada je potrdila predlog novele zakona o graditvi objektov, ki ukinja možnost gradnje objektov za lastne potrebe velikosti do 250 kvadratnih metrov v lastni režiji.
V lastni režiji bo mogoče graditi le enostavne in nezahtevne objekte. S tem želi vlada zmanjšati sivo ekonomijo in pomagati gradbenemu sektorju. Po veljavnem zakonu je v lastni režiji mogoče pod predpisanimi pogoji graditi določene vrste stavb v največji uporabni površini 250 kvadratnih metrov, gasilske in planinske domove pa do 350 kvadratnih metrov.
V lastni režiji le objekti do 30 kvadratnih metrov
Novela, ki jo je vlada pripravila na predlog Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) in jo v DZ pošilja po skrajšanem postopku, predvideva, da bo mogoče v lastni režiji graditi le enostavne in nezahtevne objekte, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje, je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Peter Gašperšič. V lastni režiji bo dovoljeno graditi objekte do 30 kvadratnih metrov.
"Institut dela v lastni režiji se je v praksi izrodil"
Ker bo šlo za manj zahtevno gradnjo, ne bo treba zagotoviti gradbenega nadzora. Še vedno bo mogoče v lastni režiji opravljati obnovitvena in vzdrževalna dela. "Institut dela v lastni režiji se je v praksi izrodil. Omogočeno je bilo, da si najel izvajalca in si mu plačal brez računa," je dejal Gašpešič.
Zakon bo tudi še vedno omogočal gradnjo gasilskih in planinskih domov v lastni režiji, vendar do velikosti 250 kvadratnih metrov. Po Gašperšičevih besedah se je vlada odločila to izjemo ohraniti, ker gre za majhen obseg tovrstnih del, poleg tega se veliko teh del opravi v okviru dobrodelnega dela.
Globa do 1200 evrov, rušenje ni predvideno
Globa za posameznika, ki bo v lastni režiji gradil večji objekt, kot je predpisano, bo od 500 do 1200 evrov. Drugi ukrepi, kot bi bilo rušenje tako zgrajenega objekta, niso predvideni, zaradi novele tudi ni predvideno povečanje števila inšpektorjev, je povedal državni sekretar.
Eden od ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji
Po navedbah ministrstva gre za enega od ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji. Sedanja ureditev namreč posredno omogoča delo na črno in odpira možnosti za sivo ekonomijo, je ministrstvo zapisalo med razlogi za spremembo zakona.