Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
29. 11. 2013,
13.39

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 29. 11. 2013, 13.39

8 let, 2 meseca

Tuji lastniki niso nujen pogoj za naložbe, a …

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Večjih investicij, kot so gradnja hotelskih ali apartmajskih kapacitet, bazenskih kompleksov, v slovenskih naravnih zdraviliščih, članicah Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ni v načrtih.

Tako pravi Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ), v katero je včlanjena večina oziroma 15 zdravilišč in term. Izjema je morda prenova Grand Hotela Portorož (Life Class Portorož), sicer pa je predvidenih nekaj večjih sanacij v energetsko manj učinkovite gradnje v preteklosti ter posodobitev dotrajane opreme, vključno s prenovo nekaterih hotelskih sob. Investicijski načrti pa so se iz kratkoročnih v glavnem spremenili v srednjeročne in dolgoročne, še pove Altbauer.

V desetih letih za investicije v zdraviliški turizem 260 milijonov evrov "Najmočnejši investicijski ciklus je bil od leta 2003 do 2012, ko je bilo z lastnimi in evropskimi sredstvi investiranih prek 260 milijonov evrov, tako v novogradnje kot prenove (hoteli in wellnessi v termah Olimia, Ptuj, Krka, Laško, Zreče, Portorož itn)," še navaja Iztok Altbauer.

Ob tem se velja vprašati, ali niso zaradi obsežnih investicij v preteklih letih nočitvene zmogljivosti predimenzionirane glede na pričakovano dinamiko obiska gostov. Altbauer meni, da ne, le dinamika obiska gostov zaostaja za pričakovanji. Tako se je zasedenost na letnem nivoju zmanjšala s 67 odstotkov v letu 2007 na 60,5 odstotka v letu 2012. "Ena večjih težav pri tem pa je kronična neprepoznavnost Slovenije kot turistične destinacije in s tem povezana zmanjšana konkurenčnost," še poudarja Altbauer.

Kitajska spa ekspanzija Po besedah našega sogovornika trenutne potrebe v Sloveniji in njej konkurenčnih državah (Avstrija, Madžarska, Slovaška, Češka) na področju turističnega produkta naravnih zdravilišč (terme) s ponudbo zdraviliškega turizma in wellnessa (spa) zadoščajo povpraševanju, v prihodnje pa bo treba investirati predvsem v sodobna trženjska orodja (on-line rezervacijski sistemi), v dobre kadre in v posodobitev dotrajane opreme. Kot še dodaja Altbauer, pa se za razliko od Evrope na Kitajskem zdaj gradi prek 150 spa in wellness centrov.

Do večjega investicijskega ciklusa s tujimi lastniki? "Tako velikega investicijskega ciklusa brez realnih finančnih načrtov in "pametnih posojil" – ne na pet- ali sedemletno obdobje – v bližnji prihodnosti verjetno ne bo. Možnosti pa nedvomno so, z vstopom tujih investitorjev, za kar pa se mora konkurenčno okolje v Sloveniji spremeniti," je prepričan Altbauer. Za investicije sicer ni nujen pogoj, da pridejo tuji lastniki, vendar pa trenutno v Sloveniji na obzorju še ni prav veliko domačih turističnih podjetij, ki bi bila ob takih pogojih kreditiranja sposobna izvesti večja investicijska vlaganja, še meni Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ).

Ne spreglejte