Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 5. 2014,
5.56

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 5. 2014, 5.56

7 let, 7 mesecev

Tri pravila, po katerih uspešni vlagatelji izbirajo delnice

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Borzne legende, kot sta to George Soros in Waren Buffet, vsak dan na borzi kupujejo delnice in to počnejo zelo uspešno.

Buffettova strategija investiranja je bila na primer že neštetokrat "razbita" in ni več nobena skrivnost. Kako torej uspešnim vlagateljem uspeva dosegati tako visoke donose na dolgi rok?

Poglejmo si primer uspešnega investiranja v treh korakih v t. i. investicijski strategiji FT Quant:

1.) Sprva se osredotočimo na vsa podjetja, ki niso preveč tvegana. To lahko storimo tako, da se osredotočimo na nekaj parametrov, ki nam pokažejo stanje podjetja (recimo rast dobičkov, profitne marže, rast cene delnice na trgu idr.). Če ti parametri pokažejo rdečo luč, podjetje preprosto izločimo z našega seznama potencialnih naložb.

2.) Naslednji korak je izbira tistih podjetij, ki so zelo kakovostna. To lahko ugotovimo tako, da pogledamo njihovo operativno maržo (kakšni so dobički podjetja, ki jih ustvari s prodajo produktov/storitev glede na skupno prodajo) ali pa več drugih parametrov (rast dobička in dobičkonosnosti, rast operativne marže, redno odplačevanje dolgov in zmanjšanje skupne zadolženosti, odkupovanje lastnih delnic itd.). Če se osredotočimo na podjetja, ki imajo največ parametrov pozitivnih, dobimo seznam kakovostnih podjetij, v katere bi bili pripravljeni investirati.

3.) Zadnji korak je izbira tistih podjetij, katerih delnice so na trgu najbolj podcenjene. Podcenjenost lahko določamo na več načinov. Eden najpopularnejših je razmerje med ceno delnice in dobičkom podjetja na delnico (angl. razmerje P/E). Težava tovrstnega načina določanja podcenjenosti je predvsem močno nihanje dobičkov podjetja, ki so lahko eno leto nizki, prihodnje leto zelo visoki, tretje leto pa ima podjetje izgubo. Cena delnice se ne bo popolnoma prilagajala dobičkom podjetja, zato bo razmerje P/E enkrat zelo visoko, drugič nizko, tretjič pa celo negativno. Da se temu izognemo, lahko izberemo drugo razmerje, recimo razmerje med ceno delnice na trgu in knjigovodsko ceno delnice, ki je veliko bolj stabilna kot dobički. Še boljši način ugotavljanja podcenjenosti je primerjava celotne vrednosti podjetja (vrednost vseh delnic in celotnega dolga podjetja) z bruto dobički podjetja, ki so stabilnejši (vzamemo lahko dobičke pred odplačevanjem obresti, davkov, depreciacijo in amortizacijo, angl. EBITDA).

To razmerje je precej bolj stabilno in nas lahko resnično opozori, katero podjetje je podcenjeno in ima posledično visoke pričakovane donose.

Če vas zanima, kako ta tri pravila uporabiti v praksi in se z njimi podati na pot uspešnega investiranja po vzoru borznih legend, se preprosto morate udeležiti finančnega dogodka pomladi 2014 v torek, 20. maja, ob 18. uri na premierni predstavitvi strategije FT Quant.

Brezplačno se prijavi zdaj …
Ne spreglejte