Sreda, 5. 11. 2014, 17.42
7 let, 9 mesecev
Trgovci se strinjajo, da je družbena odgovornost lahko donosna
Na konferenci, ki sta jo pripravili Trgovinska zbornica Slovenije in Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani na Brdu pri Kranju, so domači in tuji strokovnjaki več kot 400 udeležencem predstavili različne vidike družbene odgovornosti in donose, ki jih ta lahko prinaša. Tema letošnje konference je odsev vse močnejših razvojnih smernic v razvitem delu sveta, ki jim uspešno sledijo tudi nekatera propulzivna slovenska podjetja.
"Če se zadnje mesece zdi, da se slovensko gospodarstvo počasi postavlja na noge predvsem zaradi izvoza, na zbornici z zaskrbljenostjo ugotavljamo, da o okrevanju trgovine še ne moremo govoriti," so bile besede Lahove, ki jasno izražajo še vedno zaostrene razmere v trgovinski dejavnosti v Sloveniji.
Porabniki so namreč spremenili svoje nakupovalne navade. Njihovi nakupi so bolj preudarni, vnaprej načrtovani, kupujejo manj in pogosteje, iščejo najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, zato je konkurenca med trgovci izjemno močna. Hkrati so porabniki postali mnogo bolj pozorni in odzivni na cenovno ugodne ponudbe ter akcije in promocije, večji pomen dajejo trgovskim blagovnim znamkam. Nakupi trajnejših dobrin pa so še vedno odloženi v prihodnost.
"Podjetje je lahko družbeno odgovorno takrat, ko je tudi donosno, sicer je to filantropija, s tem pa se lahko ukvarjajo lastniki kapitala," je poudaril predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič in pojasnil, da so v Mercatorju že spoznali, da je družbena odgovornost lahko donosna. Uveljavljajo jo kot odgovornost do zaposlenih, širšega družbenega okolja, dobaviteljev, porabnikov in naravnega okolja.
"Družbena odgovornost je ustvarjati dobiček, kajti samo če ga imaš, se lahko greš vse drugo," pa je poudaril direktor Bauhausa Samo Kupljen. "Če si bomo vsi zaupali in če bomo vsi zaupali tudi politiki, česar trenutno ne delamo, nam bo šlo bolje. Zaupanje pa gradimo z dobrimi dejanji, ki se za nas trgovce splačajo," je pojasnil.
Trgovinska zbornica je še vlado znova pozvala k ukrepom, ki so nujno potrebni za izboljšanje razmer v gospodarstvu. Med njimi so priprava strategije razvoja slovenskega gospodarstva, razbremenitev stroškov dela ter zagotovitev stabilnega poslovnega in političnega okolja.