Naraščanje cen živil tako na trgu surovin kot v maloprodaji grozi in marsikje tudi že učinkuje. Ali se nam lahko zgodi pomanjkanje sladkorja, o katerem že šušljajo govorice?
"Sploh ne morem dobiti večjih količin sladkorja in moke, ko ju pa dobim, mi ju madžarski dobavitelj zaračuna skoraj četrtino več kot pred kratkim," nam je potožil bralec, ki ju kot poslovnež kupuje v stokilogramskih količinah.
Tukaj je še dodatna slovenska občutljivost na motnje trga sladkorja, ker smo se zaradi evropskih zahtev morali odpovedati edini naši tovarni sladkorja v Ormožu in smo tako postali odvisni izključno od sladkorja iz drugih držav.
Zaloge zadoščajo za običajno povpraševanje
Za pojasnila smo prosili tri velike slovenske trgovce, odgovorila pa sta nam dva. Tako v Mercatorju kot tudi v Tušu ne zaznavajo nobenih motenj v preskrbi s sladkorjem in moke ter odločno zatrjujejo, da zaloge zadoščajo za običajno povpraševanje, a Mercatorjevi dobavitelji sladkorja motenj v bodoče vendarle ne morejo povsem izključiti, če bi se povpraševanje močno povečalo.
Pri Tušu predvidevajo, da s takšnimi govoricami, ki so jim bile neznane, morda nekateri želijo vzbuditi pozornost, kajti zaradi splošnih razmer je težko napovedati, kako se bodo cene v naslednjih mesecih spreminjale. V ponudbi pa, zatrjujejo, ni zaznati, da bi česarkoli zmanjkovalo.
Severovzhodni sosedje množično k nam po sladkor
Medtem ko pri Tušu niso zaznali bistvenih sprememb pri odjemu sladkorja niti v obmejnih trgovinah, kamor tujci sicer po njihovih izkušnjah radi zahajajo, pri Mercatorju opažajo povečano prodajo sladkorja v severovzhodnem delu Slovenije; pripisujejo jo kupcem z Madžarske, kjer sladkorja, kljub temu, da ga tam proizvajajo v razmeroma velikih količinah, v maloprodaji občasno zmanjkuje, njegova cena pa je občutno višja kot pri nas. Za moko takšnih opozoril, zatrjujejo pri Mercatorju, ni.
Spremembe cen so in bodo
Toda glede napovedi o gibanju cen živil pa je odločnosti in gotovosti precej manj. Trgovca sta potrdila, da se srečujejo z napovedmi sprememb cen in takrat se pogajajo z dobavitelji, vsak s svojimi argumenti. V Mercatorju pravijo, da pri teh pogajanjih ne moremo govoriti o pritisku pogajalcev, temveč o odmerjanju teže in moči argumentov.
Vsi ti izidi pogajanj in posledične spremembe bodo na koncu, če že niso, neizogibno vidne predvsem v maloprodajnih cenah, so dodali pri Tušu.