Torek, 28. 1. 2014, 11.04
8 let, 2 meseca
Slovenija še vedno Slovaška, a zaradi tega ne potrebujemo ministrstva za turizem

Tako med drugim menijo naši anketiranci v januarskem merjenju javnega mnenja Episcentra o slovenskem turizmu. Da je Slovenija premalo turistično prepoznavna v svetu, menita slabi dve tretjini anketirancev.
"Povečanje prepoznavnosti in ugleda Slovenije v svetu spada med ključne težave in glavne vsebinske cilje aktualne strategije razvoja slovenskega turizma (2012–2016). Tudi Deklaracija o partnerstvu za trajnostni razvoj slovenskega turizma, podpisana med ključnimi akterji našega turizma leta 2011 v Portorožu, navaja nizko stopnjo prepoznavnosti kot oviro za doseganje večje konkurenčnosti slovenskega turizma," pa so, zavedajoč se problematike, naše rezultate komentirali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki pokriva tudi področje turizma.
A je odgovor naših anketirancev na vprašanje, ki se neposredno navezuje na poslanstvo ministrstva za turizem, po svoje presenetljiv, saj prav tako slabi dve tretjini menita, da takšnega ministrstva Slovenija ne potrebuje in da jih je v vladi že dovolj. V zdajšnji organizaciji vlade in strukturi ministrstev je turistično področje zastopano v ministrstvu za gospodarstvo in tehnologijo, v okviru Direktorata za turizem in internacionalizacijo, ki ga vodi Marjan Hribar.
"Dolgo časa sem menil, da je nepomembno, ali imamo ministrstvo ali ne, čedalje bolj pa sem prepričan, da v turizmu nimamo pravega in ustreznega sogovornika na ravni ministrstva za gospodarstvo. Direktorat za turizem in internacionalizacijo se namreč ukvarja samo še z internacionalizacijo. Zato bi bilo ministrstvo za turizem glede na panogo, ki pomeni 12 odstotkov slovenskega BDP, še kako upravičeno in potrebno. Šele tako bi res imeli ustrezno podporo na ravni vlade in bi turizmu dali takšno mesto, kot si ga zasluži," je še prepričan Altbauer.
"Vse te ugotovitve so resnične. Ob tej neprepoznavnosti pa smo še nadpovprečno uspešni pri trženju, kar pripisujem požrtvovalnemu, včasih tudi inovativnemu pristopu naših prodajnih služb. In to ne samo v zdraviliščih, ampak v vsem turizmu. Sicer s turizmom ne bi zaslužili dveh milijard evrov," je še poudaril Iztok Altbauer.