Urad finančnega nadzornika države New York poroča, da so se povprečni bonusi za finančne delavce na Wall Streetu lani od leta 2012 povišali za 15 odstotkov na 164 tisoč dolarjev (118 tisoč evrov).
To je največ od leta 2008, ko je Wall Street močno zamajal svetovno gospodarstvo, in tretji največji znesek sploh. Nadzornik Thomas DiNapoli je sporočil, da je finančna industrija, ki daje dober kruh 165.200 uslužbencem, znova dobičkonosna zadnjih pet let. Število zaposlenih je sicer še vedno za 12,6 odstotka nižje kot pred krizo, vendar se popravlja.
16,7 milijarde dolarjev dobička
Okrog 200 borznoposredniških podjetij, ki so člani newyorške borze, je lani za svoj žep ustvarilo skupaj 16,7 milijarde dolarjev dobička, kar je sicer za 30 odstotkov manj kot leta 2012. Manj dobička je bilo zaradi plačevanja odškodnin za stare grehe pred zlomom stanovanjskega trga in hude finančne krize, ki se je razširila po svetu. Nekaj dobička so finančnim mešetarjem vzeli tudi novi regulacijski ukrepi.
Plača? 260 tisoč evrov na leto.
Še vedno se sicer najbolj splača delati za finančno industrijo, saj je povprečna letna plača njenih zaposlenih z bonusi leta 2012 znašala 360.700 dolarjev (260 tisoč evrov) oziroma petkrat več od povprečja celotnega zasebnega sektorja v ZDA. Wall Street je lani plačal skupaj 26,7 milijarde dolarjev bonusov, to je dodatkov na plačo, s čimer bi lahko poravnali plače za milijon Američanov, ki životarijo z zajamčenimi 7,25 dolarja (5,21 evra) na uro.
Na račun finančne industrije živi tudi New York
Finančna industrija je lani mestu New York navrgla 3,8 milijarde dolarjev v davkih, zvezni državi New York pa 10,3 milijarde dolarjev v davkih. V mestu plače Wall Streeta zaležejo za 22 odstotkov vseh plač zasebnega sektorja, zaposlenih pa imajo le pet odstotkov vseh delavcev zasebnega sektorja.