Ponedeljek, 3. 12. 2012, 21.31
8 let, 2 meseca
Ruski bogataši kupujejo vstop v Veliko Britanijo

Posebne vizume so uvedli leta 2008, da bi posameznikom z najmanj milijonom funtov za naložbe dovolili dolgoročno ostati v Veliki Britaniji. Vizumi veljajo za hiter način, da bogati tujci in njihovi otroci postanejo britanski državljani.
London je za bogataše iz tujine privlačen zaradi svojih dobrih mednarodnih transportnih povezav, stabilnega nepremičninskega trga in dobrih zasebnih šol. Eden od razlogov za povečano število Rusom izdanih vizumov naj bi bilo tudi obračunavanje z disidenti po marčevski izvolitvi Vladimirja Putina za ruskega predsednika, piše Financial Times (FT).
Prevzemanje vizumov se je močno povečalo od aprila 2011, ko so spremenili pravila, da bi privabili več prosilcev. Število izdanih vizumov se je povečalo za 78 odstotkov, na 419, v 12 mesecih do konca junija letos, v primerjavi z 235 v enakem obdobju lani. Ruski milijonarji pomenijo 24 odstotkov uspešnih prosilcev, Kitajci 23 odstotkov, migranti iz ZDA pa pet odstotkov.
V skladu z lanskimi pravili lahko vlagatelji hitreje dobijo dovoljenje za bivanje na Otoku. Posamezniki, ki vložijo najmanj en milijon funtov, lahko pravico za bivanje dobijo v petih letih, tisti, ki temu namenijo najmanj 10 ali pa pet milijonov funtov, pa v dveh oziroma treh letih.
Najnižja vsota, ki jo je treba vložiti v zameno za poseben vizum, je milijon funtov. Od tega gre lahko 250 tisoč funtov za nakup nepremičnine, ostalo pa za vlaganje v druge britanske naložbe, kot so delnice ali obveznice. "To pomeni, da lahko nekdo, ki je kupil pet milijonov funtov vredno nepremičnino v Londonu, vključi del vrednoti te nepremičnine v kvoto svoje naložbe," je za FT pojasnil James Badcock, vodja ženevskega urada pravne firme Collyer Bristow.
"Velika Britanija, še posebej pa London, je še vedno zelo privlačna za bogataše z vsega sveta. Tujci London vidijo kot do izseljencev prijazno izhodišče za Evropo," pravi Simon Horsfield iz podjetja Pinset Masons in dodaja, da izseljence britansko glavno mesto privlači zaradi politične stabilnosti in preglednega pravnega sistema ter tudi zaradi dobrih nepremičnin, katerih cene ostajajo stabilne ali so se celo povečale, kar je zelo vabljivo za bogataše.
Nepremičninski agenti tako poročajo o dramatično povečanem številu bogatih posameznikov iz tujine, ki se zanimajo za naložbe v londonske nepremičnine. Takih kupcev je več kot 60 odstotkov.
Številni pogojem za pridobitev posebnega vizuma zadostijo z vlaganjem denarja v britanske delnice ali vladne obveznice. Takšnim naložbam so posebej naklonjeni Američani in Indijci, Kitajcem pa se zdijo preveč tvegane.
Ruski bogataši pa se za te vizume odločajo, ker si želijo stabilnosti. Želijo si potni list države članice Evropske unije, Veliko Britanijo pa vidijo kot varno zatočišče. Ker je pridobivanje vizumov za Veliko Britanijo vedno bolj omejeno, so posebni vizumi pri bogataših iz Rusije vedno bolj priljubljeni. "Bogati posamezniki merila za vizum z lahkoto izpolnijo. So nekakšen hiter dostop za migrante z denarjem," je za FT pojasnil Horsfield.