Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
22. 5. 2013,
15.37

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 5. 2013, 15.37

8 let, 2 meseca

Pogačnik in Han svarita pred netransparentno privatizacijo državnih podjetij

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
SDS se zavzema za privatizacijo, vendar mora biti ta absolutno transparentna, pravi Pogačnik. Han opozarja, da mora vlada zelo hitro pripraviti potrebne dokumente, če misli prodajati podjetja.

Poslanec SDS-a Marko Pogačnik je za Planet Siol.net povedal, da je zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH) uveljavljen, kar pomeni, da so pogoji, da holding zaživi, izpolnjeni, vendar, kot pravi Pogačnik, je skrb vzbujajoče, da vlada še ni naredila nobenega drugega koraka. Poudaril je, da vlada še vedno ni pripravila klasifikacije naložb SDH-ja in smernic za upravljanje naložb, prav tako pa še ni predlagala članov nadzornega sveta SDH-ja.

"Trenutno upravljanje državnega premoženj je skrb vzbujajoče"

Poudaril je, da je skrb vzbujajoče tudi trenutno upravljanje državnega premoženja, saj je vlada že napovedala privatizacijo nekaterih državnih podjetij, pri tem pa se po njegovih besedah pojavlja bojazen, da bo ta privatizacija netransparentna. Ob tem je izpostavil, da mu minister za finance Uroš Čufer ni pojasnil, kakšni bodo kriteriji za prodajo podjetij, kakšni bodo prodajni cilji in kakšna bo časovnica prodaje državnih podjetij. Prav tako je za Pogačnika neznanka, na kakšen način bo sploh potekala prodaja podjetij.

Povedal je še, da se SDS zavzema za privatizacijo državnih podjetij, vendar mora biti ta absolutno transparentna.

Han: Upam, da bo prodaja premoženja transparentna in učinkovita

Vodja poslancev SD Matjaž Han pa nam je pojasnil, da po njegovem vedenju upravljanje državnega premoženja trenutno še vedno poteka po stari zakonodaji. "SOD ima svoje zakonske obveznosti, ki jih mora izpolnjevati. Vemo, da je lastnik v določenih podjetjih. Pred dobrim tednom se je formirala uprava in ta uprava mora zdaj, kolikor vem, narediti program glede tega, kaj bo s skupščinami, upravami in nadzornimi sveti družb, poleg tega pa mora, kot je bilo dogovorjeno že v prejšnjih vladah, pripraviti prehod s SOD-a na SDH. Tega, kako konkretno delajo znotraj SOD-a, pa ne poznam," je povedal.

Zatrdil je, da bo morala vlada zelo hitro in tudi kvalitetno pripraviti klasifikacije naložb SDH-ja, smernice za upravljanje naložb in predlagati člane nadzornega sveta SDH-ja, če misli prodati državna podjetja. Pri tem je dodal, da je bojazen pred netransparentno prodajo podjetij, ki se v Sloveniji pojavlja že zadnjih dvajset let, upravičena, saj smo v Sloveniji tovrsten način prodaje državnih podjetij že lahko videli. "Upam, da bo prodaja premoženja transparentna in učinkovita," je sklenil.

Ne spreglejte