Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 3. 2011,
14.45

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 3. 2011, 14.45

8 let, 5 mesecev

Podjetništvu letos 1,4 milijarde evrov finančnih spodbud

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Za razvoj podjetništva je letos namenjenih 46 ukrepov javnih finančnih spodbud v skupni vrednosti 1,4 milijarde evrov različnih ugodnosti. Pri izvajanju ukrepov sodeluje 10 institucij.

V okviru Slovensko podjetniškega sklada je sicer podjetnikom letos na voljo 220,4 milijona evrov, od tega jih je bilo 14 milijonov že odobrenih. Podjetja si pri pridobivanju javnih finančnih spodbud sicer želijo manj birokracije, pogrešajo pa tudi "čiste subvencije", je pojasnila direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič. "Podjetja imajo težave predvsem s prebojem na trg" Vsaka krizna situacija ima potrebo po spremembah, te pa lahko počnejo tisti, ki imajo ideje. Če te ideje predstavljajo vrednost za kupca in imajo nizke stroške, je poslovni uspeh zagotovljen, je delala Tomanič Vidovičeva. Po njenih besedah imajo podjetja pri nas težave predvsem s prebojem na trg in komercializacijo. "Spodbude prispevajo k lažji rasti in razvoju podjetij" Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Viljem Pšeničny je dejal, da omenjene spodbude prispevajo k lažji rasti in razvoju podjetij, niso pa edina državna spodbuda podjetništvu. "Te spodbude so nekakšno dopolnilo ostalim ukrepom vlade in parlamenta, kjer gre za horizontalne ukrepe na področju financ, davkov ter nekaterih drugih področjih", je poudaril.

Ukrepe javnih finančnih spodbud za podjetništvo je Pšeničny ocenil kot izjemno pomembne, hkrati pa po njegovem mnenju predstavljajo tudi direkten namig države, "kaj je tisto, kamor naj bi podjetja v tem in prihodnjih letih investirala". Vsak evro, ki je tako ali drugače dan iz proračuna za razvojno spodbudo, je neposreden namig, na kaj v prihodnosti v Sloveniji računamo, je dejal. Ob tem je poudaril, da je država v zadnjih dveh letih sprejela vrsto ukrepov in odločitev za spodbujanje podjetništva in inovativnosti.

Poslovno okolje delamo bolj prilagojeno mikro, malim in srednje velikim podjetjem Naše poslovno okolje delamo bolj prilagojeno mikro, malim in srednje velikim podjetjem, kot je bilo doslej. Pri tem Pšeničny poudarja, da je težko ocenjevati, ali je v določeni situaciji to dejansko za vse najbolje, vendar pa je z vidika dolgoročne politike to po njegovem mnenju ključnega pomena. "Prepričan sem, da bo v naslednjem obdobju ključnega pomena, da so politike naravnane tako, da se pomaga tistim podjetjem, ki so dobra," je dejal. Pri tem pa je poudaril, da to ne pomeni, da se dobrim podjetjem pomaga tistih, ki so manj dobri.

Na ministrstvu za gospodarstvu sicer pripravljajo posamezne sektorske analize, s katerimi bo mogoče sklepati, katera področja bodo v prihodnje najverjetneje pomenila nov preboj Slovenije v evropskem in svetovnem gospodarstvu, je še dodal Pšeničny.

Ne spreglejte