Ponedeljek, 26. 5. 2025, 4.00
3 dni
Od voznika zahtevajo nadurno delo, plačali pa ne bi #pravni nasvet

Fotografija je simbolična.
Pozdravljeni. Prosim za nasvet, kako od delodajalca dobiti izplačilo opravljenih nadur. Od januarja 2024 do marca 2025 se jih je nabralo 473, delodajalec pa mi jih ne želi niti izplačati niti ne dovoli koristiti. Ponudil mi je dvig plače in v aneks dodal člen, da so od datuma podpisa aneksa vse finančne obveznosti poravnane. To sem seveda zavrnil in predlagal, da bom podpisal, ko bom dobil nadure plačane. Zaposlen sem kot voznik, razvoze opravljam v Sloveniji. V pogodbi o zaposlitvi je določen osemurni delavnik, moje delo pa običajno traja med 10 in 15 ur dnevno. Vnaprej hvala za vaš odgovor, Marko U.
Pravnik na dlani odgovarja:
Plačilo za delo določa zakon o delovnih razmerjih. V 126. členu so določene vrste plačil, in sicer je v drugem odstavku določeno naslednje:
Plača je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.
Ta člen določa višino in pomen dodatkov. V prvem odstavku ZDR kot dodatek opredeljuje tudi nadure.
Poleg ZDR za nadure veljajo tudi pravila panožnih pogodb oziroma kolektivnih pogodb po panogah in interni akti delodajalca. Interni akti ne smejo biti v nasprotju z zakonom in kolektivnimi pogodbami.
Vsak delavec je upravičen do plačila za ure, ki presegajo polni delovni čas, tudi če niso bile izrecno odrejene kot nadurno delo, če jih je dejansko opravil in je delodajalec vedel zanje. Delavcu se nadure praviloma izplačajo z dodatkom tako za ure znotraj omejitev nadurnega dela kot ure, ki te omejitve presegajo.
Tudi če delodajalec za odrejanje oziroma dopuščanje nadurnega dela nima zakonsko določenega razloga, to ne pomeni, da delavec za ure prek polnega delovnega časa, ko je opravljal delo z vedenjem delodajalca, ni upravičen do plačila. Vrednost nadure se določi glede na pogodbo o zaposlitvi, interne akte ter kolektivne pogodbe dejavnosti. Vrednost nadure med koncem tedna ali prazniki pa se določi glede na pribitke, ki jih določa zakonodaja.
Plačilo za opravljene nadure predstavlja terjatev do delodajalca in se presoja po pravilih obligacijskega prava. Splošni zastaralni rok je pet let od nastanka posamezne terjatve.
Vsekakor je torej izsiljevanje vašega delodajalca nezakonito in brez pravne podlage.
Izplačilo opravljenih nadur torej lahko zahtevate s tožbo na pristojnem delovnem in socialnem sodišču v roku petih let od zapadlosti posameznega obračuna nadur.