Ponedeljek, 1. 7. 2013, 7.13
7 let, 11 mesecev
Od danes višji DDV
Ali oziroma kako hitro bodo višjemu DDV-ju sledile tudi višje cene, za zdaj še ni znano.
V Trgovinski zbornici Slovenije menijo, da zvišanje DDV-ja ni primeren ukrep. Potrošniki se namreč na zvišanje davkov praviloma odzovejo z zmanjšanjem nakupov. V zbornici se zato sprašujejo, ali ne bo škoda, ki jo bosta utrpela trgovina in tudi vse slovensko gospodarstvo, veliko večja, kot pa bodo učinki, ki jih vlada pričakuje od zvišanja DDV-ja za državni proračun.
Da bi lahko ta ukrep negativno vplival na potrošnjo, priznava tudi vlada, ki od višjega DDV-ja letno pričakuje okoli 250 milijonov evrov več proračunskih prihodkov. Če se bodo višje davčne stopnje v celoti prelile v drobnoprodajne cene, se bo končna potrošnja znižala za 1,5 odstotka, je izračunala.
V Zvezi potrošnikov Slovenije so v petek ocenili, da se bo zaradi dviga DDV-ja zmanjšalo povpraševanje. "Pogrešamo aktivnosti za dvig povpraševanja, saj oživitve gospodarstva ni brez potrošnikov. Upamo, da trgovina in živilska industrija vsaj pri osnovnih življenjskih artiklih razlike v davku ne bosta prenašali na potrošnika in da si bosta to breme poskušali razdeliti," pravijo.
Vlada se je za dvig DDV-ja odločila po tem, ko je predlog o uvedbi kriznega davka, s katerim bi bili obdavčeni vsi prihodki, naletel na ostro nasprotovanje. A ideje o kriznem davku ni opustila, pustila si ga je za rezervo, če drugi ukrepi konsolidacije javnih financ ne bodo uspešni.