Petek, 4. 1. 2013, 12.41
8 let, 3 mesece
Območje evra z 2,2 odstotno inflacijo, krčenje gospodarstva se upočasnjuje
Cene energentov ostajajo najpomembnejši dejavnik rasti cen življenjskih stroškov. Njihova rast se je z novembrskih 5,7 odstotka decembra sicer upočasnila na 5,2 odstotka. Po rasti sledijo cene hrane, alkohola in tobaka, ki so se decembra zvišale za 3,1 odstotka (novembra je rast znašala tri odstotke), storitve pa so se podražile za 1,8 odstotka (novembra za 1,6 odstotka).
Srednjeročni cilj Evropske centralne banke je inflacija blizu, vendar malenkost pod dvema odstotkoma. Podrobnejše podatke o decembrski inflaciji bo Eurostat objavil 16. januarja. V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin decembra na letni ravni zvišale za 2,7 odstotka, na mesečni ravni pa je Slovenija zabeležila deflacijo; cene so se znižale za 0,3 odstotka, je prejšnji teden sporočil državni statistični urad.
Kljub očitnemu okrevanju je bil indeks PMI sicer za 0,1 točke nižji od prvotnih pričakovanj. Novembra je znašal 46,5 točke. Vrednosti indeksa pod 50 točkami pomenijo krčenje, vrednosti nad 50 pa rast dejavnosti.
V Nemčiji je indeks decembra znašal 50,3 točke, kar je njegova najvišja raven v zadnjih osmih mesecih. V Italiji je znašal 45,7 točke oz. največ v zadnjih 11 mesecih, v Španiji 43,9 točke oz. največ v devetih mesecih, v Franciji pa 44,6 točke, kar je največ v zadnjih štirih mesecih. Svetla izjema v evrskem območju je Irska, kjer je vrednost indeksa decembra znašala 54,2 točke. To je sicer najnižja vrednost indeksa PMI v zadnjih treh mesecih.
Čeprav rast indeksa PMI v območju evra decembra ni bila zadosti za preprečitev krčenja gospodarske aktivnosti, pa zadnji podatki nakazujejo, da je najhujša kriza mimo in da je okrevanje gospodarstva v letu 2013 na vidiku.