Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Torek,
14. 10. 2014,
11.56

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 10. 2014, 11.56

7 let, 11 mesecev

Najbolj preplačani projekti vseh časov

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Sloveniji med preplačanimi projekti slovita predvsem avtocestni križ in TEŠ 6, katerih podražitev pa je v primerjavi z najbolj preplačanimi projekti na svetu tako rekoč malenkost.

Spletni novičarski medij o arhitekturi ArchDaily je objavil seznam najbolj preplačanih infrastrukturnih, arhitekturnih in vladnih projektov na svetu.

1990-odstotna podražitev Na vrhu seznama projektov, katerih vrednost se je v odstotkih najbolj povečala, je olimpijski štadion v Montrealu, zgrajen sredi 70. let prejšnjega stoletja za namene poletnih olimpijskih iger, ki jih je Kanada gostila leta 1976.

Prvotna vrednost projekta, ki ga je zasnoval francoski arhitekt Roger Taillibert, je bila ocenjena na 148 milijonov ameriških dolarjev (117,1 milijona evrov), a je v času gradnje poskočila za enormnih 1990 odstotkov. Končna cena je bila tako tri milijarde dolarjev (2,4 milijarde evrov).

Projekt z desetletno zamudo Za sinonim prekoračitev tako vrednosti kot časovnih rokov medtem velja operna hiša v Sydneyju v Avstraliji. Ena najlepših in najznamenitejših zgradb 20. stoletja je bila zgrajena z desetletno zamudo, njena vrednost pa je v tem času narasla za 1357 odstotkov.

Prvotna vrednost je bila ocenjena na 56 milijonov dolarjev (44,3 milijona evrov), za leta 1973 dokončano zgradbo pa so Avstralci nazadnje odšteli kar 819 milijonov dolarjev (648 milijonov evrov).

Vendar se je, kot navaja ArchDaily, naložba obrestovala, saj zadnja štiri desetletja operna hiša velja za enega najbolj prepoznavnih arhitekturnih projektov na svetu in za najbolj prepoznavni znak Avstralije.

Njena vrednost niso zgolj koncertne in operne dvorane, temveč tudi turistična znamenitost, ki poganja lokalno gospodarstvo. Vsako leto namreč privabi več kot 8,2 milijona turistov, medtem ko olimpijski štadion v Montrealu letno obišče le 815 tisoč obiskovalcev.

(Pre)drage ceste in bolnišnice Na seznamu 24 najbolj preplačanih svetovnih projektov slovenskih primerov ni, kar seveda ne pomeni, da jih tudi dejansko ni. Med medijsko najodmevnejšimi projekti, za katere smo davkoplačevalci plačali bistveno več, kot je bilo prvotno načrtovano, sta avtocestni križ in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj.

Ne en ne drugi projekt še nista končana, vseeno pa je njuna vrednost že pošteno narasla. Avtocestni križ se je do odprtja gorenjskega kraka podražil za približno 230 odstotkov. Leta 1995 so namreč ocenili, da bo za 528 kilometrov avtocest treba plačati 2,17 milijarde ameriških dolarjev (1,72 milijard evrov), pred tremi leti pa je vrednost narasla na 5,7 milijarde evrov, končna vrednost pa bo znana, ko bo končan še predor Markovec.

Izgradnja TEŠ 6 je bila medtem na začetku ocenjena na 600 milijonov evrov, z zavlačevanjem gradnje pa se njena vrednost vrti že pri 1,4 milijarde evrov, kar je približno 130 odstotkov več od načrtovanega.

Načrtovano vrednost so presegli tudi že končani gradbeni projekti, med njimi onkološki inštitut in pediatrična klinika. Gradnja onkologije, ki se je s prvotnih treh zavlekla na enajst let, se je s prvotnih 22 podražila na 49 milijonov evrov.

Vrednost pediatrične klinike, ki so jo gradila 16 let in so jo namenu predali junija 2009, pa se je s takratnih 13 milijard tolarjev (54 milijonov evrov) povzpela na končnih 95,8 milijona evrov.

Ne spreglejte