Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
18. 6. 2011,
8.40

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 18. 6. 2011, 8.40

8 let, 4 mesece

Nagrada za najboljšo jekleno konstrukcijo dvorani Stožice

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Organizacija za jeklene konstrukcije v okviru GZS je na 10. dnevih jeklenih konstrukcij podelila nagrade za najboljšo jekleno konstrukcijo za leto 2011.

Glavno nagrado je dobil projekt večnamenske športne dvorane Stožice, posebno priznanje za učinkovito uporabo jekla v občutljivem urbanem okolju pa projekt Mesarski most v Ljubljani.

"Uspešna združitev jasnega arhitekturnega koncepta" Nagrada, ki jo podeljujejo že vrsto let, je namenjena tako avtorjem arhitekture kot projektantom statike ter izvajalcem jeklene konstrukcije in naročniku, so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). S tem želijo poudariti pomen sodelovanja vseh ključnih akterjev pri uspešni realizaciji projekta. Glavni kriterij pri podelitvi nagrade je pravo razmerje med učinkovito tehnično rešitvijo in estetsko uporabo jeklenih konstrukcij v sodobni arhitekturi.

Po oceni komisije si Športna dvorana Stožice v Ljubljani nagrado zasluži zaradi "uspešne združitve jasnega arhitekturnega koncepta z učinkovitimi tehničnimi rešitvami pri izredno kompleksnem in zahtevnem projektu. Dvorana Stožice je delo arhitekturnega biroja Sadar+Vuga, projektanta konstrukcije biroja AtelierOne iz Londona ter Gradisa BP Maribor, izvajalca jeklene konstrukcije Energoplana ter naročnika podjetja Grep.

Posebno priznanje za učinkovito uporabo jekla v občutljivem urbanem prostoru pa je komisija podelila za projekt Mesarskega mostu v Ljubljani. Priznanje so tako dobili arhitekturni biro Atelier arhitekti, projektant konstrukcije družba Spit, izvajalec Meteorit ter naročnik Mestna občina Ljubljana in Energetika Ljubljana.

Izpostavili umestitev Mesarskega mostu Po navedbah komisije so priznanje prejeli zaradi "senzibilne, vendar ne ponižne umestitve sodobne arhitekturne rešitve v občutljivo okolje historične Ljubljane, pri čemer sodobni materiali in rešitve ne tekmujejo, ampak se uspešno dopolnjujejo z obstoječo arhitekturno govorico".

Podelitev je potekala v okviru 10. dnevov jeklenih konstrukcij, ki so bili organizirani v sodelovanju z Inženirsko zbornico Slovenije in so poleg uvedbe harmoniziranega evropskega standarda 1090-1 obravnavali trajnostno komponento jeklenih konstrukcij.

Pri tem je profesor Luis da Silva iz Univerze v Coimbri na Portugalskem izpostavil prav veliko okoljsko prijaznost jekla. Ne samo, da je eden najbolj recikliranih materialov na svetu, ampak eden redkih materialov, ki se jih da 100-odstotno reciklirati. Na srečanju so sodelovali še priznani slovenski strokovnjaki ter strokovnjaki iz Velike Britanije.

Ne spreglejte