Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Torek,
10. 6. 2014,
14.36

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 6. 2014, 14.36

7 let, 11 mesecev

Na svetu vse več milijonarjev in vse več bogastva

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Število milijonarjev po svetu se je lani povečalo za 2,6 milijona. Hkrati se je za 14 odstotkov na 152 bilijonov dolarjev (112 bilijonov evrov) povečalo tudi bogastvo, ki je v lasti gospodinjstev.

V poročilu so za merjenje zasebnega bogastva upoštevali gotovino, depozite, delnice in drugo premoženje, niso pa upoštevali podjetij, nepremičnin in razkošnih predmetov. Poročilo ene najbolj prestižnih svetovnih svetovalnih družb Boston Consulting Group (BCG) ugotavlja, da se je zasebno bogastvo povečalo v: - Severni Ameriki za 15,6 odstotka na 50,3 bilijona dolarjev (37,1 bilijona evrov), - Zahodni Evropi za 5,2 odstotka na 37,9 bilijona dolarjev (28 bilijona evrov), - Vzhodni Evropi (sem štejejo tudi Rusijo) za 17,2 odstotka na 2,7 bilijona dolarjev (dva bilijona evrov), - Latinski Ameriki za 11,1 odstotka na 3,9 bilijona dolarjev (2,9 bilijona evrov), - Bližnjem vzhodu za 11,6 odstotka na 5,2 bilijona dolarjev.

Svetovno zasebno bogastvo naj bi še naprej raslo, v prihodnjih petih letih naj bi se po pričakovanjih povečevalo za vsaj pet odstotkov na leto in doseglo 198 bilijonov dolarjev (146 bilijona evrov). Povečanje gre predvsem na račun naraščajočih delniških trgov in trgov vrednostnih papirjev.

Zasebno bogastvo se je najbolj povečalo v azijsko-pacifiški regiji, kjer je poraslo za 31 odstotkov na 37 bilijonov dolarjev (27 bilijona evrov), razkriva poročilo. Azijska gospodarstva so v zadnjih letih ključni motor svetovne rasti, koristi od rasti pa imajo tudi gospodinjstva v regiji. Znotraj regije je na Kitajskem zasebno bogastvo poraslo za največ, kar 43 odstotkov.

Azija do leta 2018 najbogatejša K rasti zasebnega bogastva prispevajo tudi visoke stopnje varčevanja na Kitajskem in v Indiji. Bogastvo v regiji naj bi se višalo še naprej in naj bi do konca leta 2018 doseglo 61 bilijonov dolarjev (45 bilijonov evrov). S takšno hitrostjo bo azijsko-pacifiška regija prehitela Zahodno Evropo kot druga najbogatejša regija, Severno Ameriko pa na vrhu zamenjala leta 2018.

Močno je naraslo tudi število gospodinjstev, ki imajo pod palcem več kot milijon dolarjev (738 tisoč evrov). Na Kitajskem se je število (dolarskih) milijonarjev v enem letu povečalo z 1,5 milijona leta 2013 na 2,4 milijona. Po svetu se je število milijonarjev povečalo za 19 odstotkov na 16,3 milijona z 13,7 milijona leto prej. Največ milijonarjev je še vedno v ZDA, in sicer 7,1 milijona. Je pa število milijonarjev upadlo na Japonskem, kjer jih je 1,2 milijona, kar je 300 tisoč manj kot leto prej.

Največ milijonarjev na kupu je v Katarju Največjo gostoto milijonarjev ima Katar, saj ima tam na tisoč gospodinjstev 175 pod palcem več kot milijon. Sledita Švica (127 milijonarskih gospodinjstev na tisoč) in Singapur (sto na tisoč gospodinjstev). Največ ljudi, ki imajo pod palcem vsaj sto milijonov dolarjev, je v ZDA (takšnih je 4.754), največja gostota takšnih milijonarjev pa je Hongkongu (16,8 na tisoč gospodinjstev).

V skoraj vseh državah je rast zasebnega bogastva poganjalo okrevanje trgov delnic, ki se je začelo v drugi polovici leta 2012, BCG ugotavlja v poročilu. Višina vrednosti delnic se je po svetu med lanskim letom dvignila za 28 odstotkov. Okrevanje trgov delnic je posledica gospodarske stabilnosti v Evropi in ZDA ter okrevanje nekaterih evropskih držav, kot so Irska, Španija in Portugalska.

Ne spreglejte