Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
2. 6. 2011,
11.44

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 2. 6. 2011, 11.44

8 let, 5 mesecev

Merklova: Evro je stabilna valuta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nemška kanclerka Angela Merkel je v Singapurju zagotovila, da je evro stabilna valuta, predvsem v odnosu do dolarja, in da Evropa s skupno valuto nima težav.

Merklova je poskušala na dvodnevnem državniškem obisku v Singapurju povrniti zaupanje v skupno evropsko valuto, ki so ga ogrozile dolžniške težave nekaterih članic evrskega območja. "V Evropi nimamo težav z evrom, imamo pa dolžniške težave, ki jih moramo prebroditi," je na poslovnem forumu dejala kanclerka. Kanclerka se je zavzela za okrepitev vezi s Singapurjem Zavzela se je za okrepitev vezi s Singapurjem, ki velja za najpomembnejšo trgovinsko partnerico Nemčije v Jugovzhodni Aziji, pa tudi za poglobitev sodelovanja med EU in Združenjem držav Jugovzhodne Azije (Asean), v katerem so poleg Singapurja še Indonezija, Malezija, Filipini, Tajska, Brunej, Kambodža, Laos, Mjanmar in Vietnam.

Merklova izrazila podporo Lagardovi Izrazila je tudi podporo kandidaturi Lagardove za mesto generalne direktorice IMF, ki se je izpraznilo, potem ko je dosedanji prvi mož sklada Dominique Strauss-Kahn zaradi obtožb o spolnem napadu na sobarico v New Yorku odstopil.

Na čelu IMF nič več avtomatsko Evropejec? Merklova je ocenila, da je Lagardova tako politično kot tudi strokovno zelo dobro kvalificirana za ta položaj, za katerega se sicer poteguje tudi guverner mehiške centralne banke Agustin Carstens. Je pa nemška kanclerka opozorila, da evropske države na dolgo rok ne bi smele avtomatsko dobivati položaja generalnega direktorja IMF.

IMF v skladu z dosedanjim dogovorom med ZDA in evropskimi državami, ki imajo v odboru največjo težo, namreč vodi Evropejec, medtem ko je na čelu Svetovne banke Američan. Hitro rastoče države, ki si želijo večje teže v mednarodni politiki, so po odstopu Strauss-Kahna zato že pozvale k spremembi tega pravila.

Ne spreglejte