Torek, 31. 5. 2011, 11.34
7 let, 9 mesecev
Maja v Sloveniji 0,8-odstotna inflacija
Rast cen na letni ravni je znašala 2,2 odstotka, povprečna 12-mesečna rast pa je bila 1,9-odstotna.
Rekreacija in kultura ter gostinske in nastanitvene storitve so se podražile za 0,7 odstotka, raznovrstno blago in storitve za 0,3 odstotka, alkoholne pijače in tobak ter prevoz za 0,2 odstotka, stanovanje, zdravje in komunikacije pa za 0,1 odstotka.
Pocenitve v tej skupini so v statističnem uradu zabeležili pri olju in maščobah ter gaziranih in negaziranih pijačah, in sicer za 0,3 odstotka.
V skupini rekreacija in kultura so se najopazneje povišale cene počitnic v paketu, v povprečju za 2,3 odstotka; cene avdio-video in hi-fi opreme v omenjeni skupini pa so se za prav toliko znižale (za 2,3 odstotka).
V skupini alkoholne pijače in tobak so se v povprečju podražile vse alkoholne pijače, najbolj pa pivo in žgane pijače (za 0,9 oz. 0,8 odstotka).
Na podražitev v skupini prevoz so vplivale predvsem višje cene motornih koles in koles (za 2,3 odstotka) ter letalskega in cestnega potniškega prevoza (za 1,6 oz. 1,3 odstotka).
K skupni mesečni rasti cen so 0,3 odstotne točke prispevale podražitve sadja, 0,2 odstotne točke drugi prehrambni izdelki, prav toliko tudi podražitve obleke in obutve, po 0,1 odstotne točke pa višje cene počitnic v paketu ter druge majske podražitve. Vse majske pocenitve skupaj so znižale skupno rast cen za 0,1 odstotne točke.
V enem letu so se cene najbolj povišale v skupini alkoholne pijače in tobak (za 6,4 odstotka). Sledile so skupine hrana in brezalkoholne pijače (za 6,3 odstotka), stanovanje (za 5,9 odstotka), stanovanjska oprema (za 4,2 odstotka), zdravje (za 2,6 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 2,4 odstotka), komunikacije (za 1,9 odstotka), izobraževanje (za 1,6 odstotka) ter prevoz (za 0,7 odstotka).
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v maju 0,8-odstotna. Letna rast cen je bila 2,4-odstotna, povprečna 12-mesečna rast pa 2,2-odstotna.