Četrtek, 19. 12. 2024, 23.06
1 mesec
Pravni nasvet
Lahko iz svojega stanovanja izseli nevestnega brata? Kakšne so potem obveznosti do njega? #pravni nasvet
Pozdravljeni, mama mi je dala pravico, da sem po Jazbinškovem zakonu odkupil stanovanje. V tem stanovanju živi brat, ki ima tam tudi stalno prebivališče. Težava je v tem, da mi sploh ne plačuje stroškov (elektrika, komunala, ogrevanje, TV ...), zaradi česar dobivam različne izvršbe. Dogovorjena sva, da poravnava stroške, najemnine pa mu ni treba. A ker se ta agonija dogaja že več let, me zanima, ali lahko brata odjavim oz. izselim iz stanovanja in kako se to naredi. Trenutno je brezposeln, poleg tega ima težave z alkoholom. Zanimajo me tudi moje dolžnosti in morebitne obveznosti do brata, če zapusti stanovanje. Za pojasnila oz. odgovore se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam! Ivan M.
Pravnik na dlani odgovarja:
Vaš primer ni enostaven. Vse pravice glede najema – tudi vaš primer je v bistvu najem – ureja Stanovanjski zakon (SZ-1). Ta ureja pravice in obveznosti tako najemnika kot lastnika stanovanja. Zakon v 84. členu pravi, da lahko lastnik odda svoje stanovanje s sklenitvijo pogodbe za določen ali nedoločen čas pod pogoji, ki jih določa ta zakon.
V vašem stanovanju živi vaš brat in sicer se njegov najem pojmuje kot ustna pogodba. V vsakem primeru je najemnik dolžan poravnavati tudi pripadajoče stroške stanovanja, kot so ogrevanje, elektrika, snaga, televizija in upravljanje ter podobno.
Predlagamo, da brata pisno pozovete k plačevanju stroškov in mu določite nek rok za plačilo vsega, kar ste plačali vi kot lastnik stanovanja zanj, ter mu zagrozite z odpovedjo najema – odpovedni rok po zakonu je 60 dni. Najverjetneje se na ta rok ne bo odzval in potem imate še zgolj možnost vložitve ustrezne tožbe, saj je neplačevanje stroškov krivdni razlog za prekinitev najema.
Lastnik lahko najemno pogodbo v skladu s 103. člen SZ-1 odpove iz več krivdnih razlogov. Nekateri izmed njih so:
-
če najemnik oziroma osebe, ki z njim stanujejo, z načinom uporabe stanovanja povzročajo večjo škodo na stanovanju ali skupnih delih stanovanjske ali večstanovanjske stavbe;
-
če najemnik ne vzdržuje stanovanja v skladu s pravilnikom iz 125. člena tega zakona v delu, ki se nanaša na najemnika;
-
če najemnik ne plača najemnine ali stroškov, ki se plačujejo poleg najemnine, v roku, ki ga določa najemna pogodba, če rok ni določen, pa v 60 dneh od prejema računa.
V primeru, da želite najemnika izseliti zaradi drugih razlogov, ki niso krivdni, pa ste mu dolžni priskrbeti drugo ustrezno stanovanje.
V primeru, da najemnik ne izprazni stanovanja, mora najemodajalec pri sodišču zahtevati izpraznitev stanovanja, pri čimer sodišče najemniku posreduje izpraznitveni nalog. Rok izselitve je 30 dni od prejema izpraznitvenega naloga.
Glede vašega drugega vprašanja pa lahko navedemo, da družinski zakonik ne določa nobenih obvez glede preživljanja sorojencev in so to le obveze moralne narave.