Sreda, 19. 1. 2011, 16.18
7 let, 9 mesecev
Križmanova: Statistika glede javnih financ povsem verodostojna
Križmanovi to priznava tudi Eurostat. Napačno pojmovanje oz. dezinformacije v javnosti po njenih besedah ne škodijo le statistiki, temveč tudi državi.
Pri poročanju Evropski komisiji oz. Eurostatu v okviru postopka presežnega primanjkljaja v skladu z medsebojnim dogovorom sodelujejo statistični urad, Banka Slovenije in ministrstvo za finance, pri čemer se morajo natančno držati metodologije ESA95, ki velja za poročanje v EU.
Slovenija Eurostatu o primanjkljaju in dolgu poroča dvakrat letno in v zadnjem poročilu je navedla, da je dolg države ob koncu leta 2009 dosegel nekaj pod 12,52 milijarde evrov oz. 35,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
Dolg države naj bi se po predhodnih ocenah ministrstva ob sprejetih proračunih in načrtu zadolževanja države v letu 2011 povzpel na 15,68 milijarde evrov oz. 42,1 odstotka BDP, v letu 2012 pa naj bi se znižal le malenkostno, in sicer na 15,59 milijarde evrov oz. 39,9 odstotka BDP.
Javno garantirani dolg pravnih oseb zunaj sektorja država (npr. Družbe za avtoceste v RS (Dars), Slovenske železnice) in poroštva bankam v okviru jamstvenih shem pa so lani po ocenah ministrstva dosegli 7,38 milijarde evrov oz. 20,6 odstotka BDP. Od tega je zgolj javno garantirani dolg Darsa znašal nekaj nad tremi milijardami evrov oz. okoli devet odstotkov BDP. Možnost, da ta dolg postane dolg države, je po dosedanjih izkušnjah Vencelj ocenil kot zelo majhno. V letih 2009 in 2010 so namreč plačila zapadlih poroštev države dosegla le 9,22 milijona evrov, kar je malenkost nad 0,10 odstotka vseh danih poroštev države.
Križmanova je na vprašanje, če so zahteve računskega sodišča glede evidentiranja poslov v imenu in za račun države v nasprotju z metodologijo ESA95, novinarje pozvala, naj ne povezujejo statističnega urada in računskega sodišča, saj gre za dve neodvisni ustanovi, ki nista v nikakršnem sporu.
Statistični urad, ministrstvo za finance in Banka Slovenije morajo namreč delovati po metodologiji ESA95 in po navedbah Križmanove jim nihče ne more po zakonu o državni statistiki naročati teh sprememb metodologije. Sama sicer iz porevizijskega poročila računskega sodišča ne more razbrati zaključka, da se dolg oz. primanjkljaj države ne beležita pravilno, meni pa, da bi bilo to moč razbrati iz nekaterih izjav in da je prišlo do nesporazumov.