Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Torek,
9. 12. 2014,
11.20

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 12. 2014, 11.20

7 let, 11 mesecev

Kdo bo imel v novem letu največ možnosti za zaposlitev

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zaposlitvene napovedi za začetek novega leta so optimistične. Zaposlovanje naj bi se povečalo za osem odstotkov, najbolj v logistiki, transportu in komunikacijah.

Število registriranih brezposelnih se je v zadnjih devetih mesecih zmanjševalo, novembra je bilo v evidenci dobrih 14 tisoč manj iskalcev zaposlitve kot na začetku leta. Optimizem naj bi se nadaljeval tudi prihodnje leto.

Napoved: za osem odstotkov več zaposlovanja Delodajalci namreč za prvo četrtletje novega leta napovedujejo boljše zaposlitvene priložnosti. Izmed 623 slovenskih delodajalcev, ki so sodelovali v raziskavi družbe Manpower, jih: - devet odstotkov napoveduje povečanje števila zaposlenih, - štirje odstotki pričakujejo upadanje zaposlitvenih možnosti, - 80 odstotkov ne pričakuje sprememb.

S predvidevanjem sezonskih nihanj naj bi se neto zaposlovanje (razlika med deležem delodajalcev, ki pričakujejo rast zaposlovanja, in tistimi, ki pričakujejo zmanjšanje) povečalo za osem odstotkov.

"Slovenski delodajalci v prvo četrtletje 2015 vstopajo bolj samozavestno kot kadarkoli prej v prvem četrtletju leta v času izvajanja raziskave. Za iskalce zaposlitve je ta podatek lahko zelo spodbuden," pojasnjuje Romana Šercelj iz družbe Manpower.

Največ priložnosti v transportu, logistiki in komunikacijah Na začetku leta 2015 bodo zaposlovali v vseh štirih slovenskih regijah, največ v osrednji Sloveniji. Na panožni ravni so slabe napovedi le za rudarstvo, v drugih panogah povsod napovedujejo zaposlovanje.

Največ iskalcev zaposlitve bodo potrebovali delodajalci s področja transporta, logistike in komunikacije, saj jih bo med njimi kar petina na novo zaposlovala. V proizvodni panogi ter v trgovini na debelo in drobno bo zaposlovala slaba osmina delodajalcev.

Od začetka izvajanja raziskave leta 2011 so za to obdobje najbolj optimistične napovedi gostincev in hotelirjev (plus osem odstotkov) ter javnega sektorja in socialnih storitev (plus pet odstotkov).

Najbolj zaposljivi poklici: strojniki, elektrotehniki, zdravniki … Na zavodu za zaposlovanje so nam odgovorili, da v prihodnjem letu pričakujejo nadaljevanje trenda zadnjih pet let, ko so službo najhitreje našli: - inženirji strojništva, elektrotehnike, elektronike, - zdravniki in zobozdravniki, medicinske sestre in strokovnjaki za zdravstveno nego, farmacevti, - finančniki, revizorji, računovodje, - programerji računalniških aplikacij, razvijalci in analitiki programske opreme ter aplikacij, - tehniki za strojništvo, - kuharji in natakarji, - zidarji, tesarji, krovci, izvajalci suhomontažne gradnje, izolaterji, monterji in serviserji vodovodnih, plinskih inštalacij in naprav ipd., - varilci, pripravljavci in monterji kovinskih konstrukcij, orodjarji, - mehaniki in serviserji kmetijskih, industrijskih in drugih strojev, - elektroinštalaterji, elektromehaniki, - strugarji, - vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev. Še vedno malo upanja za družboslovce Med težje zaposljivimi ostajajo družboslovci: sociologi, antropologi, filozofi, zgodovinarji, politologi, novinarji, prevajalci, tolmači, bibliotekarji, lektorji in drugi jezikoslovci.

Pa tudi učitelji in vzgojitelji, arhitekti, grafični in multimedijski oblikovalci, arhivarji in konservatorji, strokovnjaki za oblikovanje, izvajanje in nadzor politik, programov in ukrepov, dokumentalisti, dekoraterji, aranžerji in oblikovalci, knjigovodje, tajniki, receptorji. Slabe možnosti bodo tudi za uradnike v statistiki, financah, zavarovalništvu, na bankah in poštah, v knjižnicah in arhivih.

Malo priložnost bodo imeli tudi frizerji, kozmetiki, vrtnarji, vzdrževalci in upravljavci stavb, skladiščniki ter uradniki za nabavo in prodajo, trgovski poslovodje, blagajniki, prodajalci, poklici za pripravo tiska, obdelovalci lesa, krojači, šiviljci, klobučarji, kontrolorji in ocenjevalci kakovosti neživilskih proizvodov, upravljavci strojev za šivanje in za proizvodnjo obutve ter usnjene galanterije, čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki ipd. v uradih, hotelih in drugih ustanovah, delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, kurirji, dostavljavci, drugi delavci za preprosta dela.

Ne spreglejte