Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
7. 7. 2011,
10.58

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 7. 2011, 10.58

7 let, 9 mesecev

Kakšne so pravzaprav pravice letalskih potnikov?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Letalski potniki imajo v primeru, da letala zamujajo več kot dve uri, med drugim pravico do obroka hrane in osvežilnega napitka.

Tako zagotavlja potovalni priročnik z naslovom Pravice letalskih potnikov, ki ga danes v okviru akcije mreže Evropskih potrošniških centrov delijo tudi na letališču Jožeta Pučnika na Brniku.

Kakšne so vaše pravice v primeru zamude letal? V primeru zamude letal, če ti zamujajo več kot dve uri, imate določene pravice, ki v glavnem vključujejo obrok hrane in osvežilni napitek ter dva brezplačna klica ali sporočili po faksu oziroma e-pošti. V primeru, da letalo pride šele naslednji dan, pa ste, v kolikor se odločite za nadaljevanje potovanja, upravičeni do brezplačne namestitve v hotelu ter prevoza do njega in naslednji dan do letališča.

Kakšne so vaše pravice v primeru odpovedi leta? V primeru, da letalski prevoznik odpove let, vam mora ponuditi možnost, da se odločite za prekinitev potovanja, povrnitev denarja, ki ste ga plačali za vozovnico, ali za nadaljevanje potovanja po spremenjeni poti.

Kdaj ste upravičeni do odškodnine? Do odškodnine niste upravičeni, če so vas o odpovedi leta obvestili pravočasno, to je vsaj dva tedna prej, ali pa so vas obvestili teden prej, vendar vam je prevoznik ponudil spremembo, ki vam omogoča odhod največ dve uri prej in prihod na cilj manj kot štiri ure pozneje. V primeru, da so vas obvestili manj kot teden dni pred načrtovanim odhodom, pa vam mora prevoznik zagotoviti spremembo poti, ki omogoča odhod največ uro prej in prihod na cilj največ dve uri pozneje. Seveda do plačila odškodnine niste upravičeni, če prevoznik dokaže, da je bil let odpovedan zaradi višje sile.

Od česa je odvisna višina odškodnin? V primeru, da ste do odškodnine upravičeni, je njena višina odvisna od ponujenih rešitev in dolžine leta. Če vam namreč letalski prevoznik ponudi spremenjeno pot do cilja z manjšo zamudo, potem ste upravičeni do 50-odstotne odškodnine. Manjšo zamudo pomeni na primer, če letalo znotraj EU nad 1500 kilometrov zamuja tri ure. Če ste se odločili za prekinitev potovanja, pa je odškodnina odvisna od dolžne leta in lahko znaša od 250 evrov za lete do 1500 kilometrov in do 600 evrov za lete, daljše od 3500 kilometrov.

Do česa ste upravičeni, če postanete prostovoljec v primeru prevelikega števila rezervacij? V primeru, da je letalski prevoznik sprejel preveliko število rezervacij, kar pomeni, da je preveč potnikov, potem mora najprej povprašati, ali se je kdo voljan odpovedati temu letu za zamenjavo za določene ugodnosti, ki jih v tem primeru ponuja prevoznik. Običajno za dolge oziroma medcelinske lete ponudijo denarno odškodnino oziroma potovanje v višjem ekonomskem razredu v naslednjem najbližjem letu do želenega cilja. Če se prostovoljec odloči za prekinitev potovanja, ima poleg omenjenih ponujenih ugodnosti tudi pravico do povrnitve kupnine za vozovnico in brezplačni prevoz do izhodiščnega letališča.

Zamude ali poškodbe prtljage Za zamudo pri dostavi prtljage v kraju, kjer potnik nima stalnega bivališča, je ta upravičen do povrnitve stroškov za najnujnejše nakupe do prihoda prtljage, s tem da prevozniku prinese originalne račune izdelkov.

Prtljaga dobi status izgubljene, v kolikor je ne dostavijo v 21 dneh. Pri izračunu nadomestila se upošteva starost in vrednost izgubljenih stvari. Višina odškodnine je v omenjenem primeru kot tudi v primeru poškodb omejena na tisoč evrov na posameznega potnika.

Več o omenjenih pravicah lahko najdete v potovalnem priročniku.

Ne spreglejte