Sreda, 3. 2. 2016, 13.21
2 meseca, 2 tedna
Kaj ima država od Cerarjevega popotovanja po ZDA in Kitajski?
Premier Miro Cerar se je konec lanskega novembra v Suzhouu udeležil 4. vrha 16+1, v okviru katerega so se voditelji držav Srednje in Vzhodne Evrope sestali s Kitajsko. Premier je imel med obiskom bilateralno srečanje s predsednikom kitajske vlade Li Keqiangom.
Nekaj tednov za tem je z gospodarsko delegacijo in ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem obiskal ZDA. Namen je bil predstaviti Slovenijo kot eno perspektivnejših razvojnih priložnosti za združevanje inovativne uporabe digitalnih tehnologij ter storitev na vseh ravneh delovanja – državljanov, države in družbe.
Cerar je z gospodarsko delegacijo po obisku sedeža IBM Watson, investicijskem zajtrku v New Yorku in srečanju s predstavniki podjetja EMC v Bostonu obiskal tudi družbe Oracle, Cisco in Tesla v Silicijevi dolini ter sedež Microsofta v Seattlu.
Poleg podpisanih memorandumov o sodelovanju s korporacijami IBM, Microsoft in Oracle je edini vidnejši dosežek obiska ZDA podpis memoranduma s podjetjem HPE Slovenija, ki se je tako vrnilo v Slovenijo. Podjetje HPE je namreč pred tem napovedalo, da bo regijski sedež preselilo na Hrvaško.
Po njegovih besedah se sadovi takih obiskov pokažejo šele od tri do pet let po obisku. "Sam sem bil v gospodarski delegaciji na Islandiji in potrebna so bila tri leta, da so se pokazali prvi rezultati. Utopija je pričakovati, da bo nekdo v nekaj mesecih po obisku sklenil posel," razlaga Olaj. Meni, da je edina zdrava pot na tuji trg taka, da greš sam, si sam vse urediš ter ne padeš v kolesje kakršnihkoli subvencij in podobnih zadev. "Zdrav odnos pomeni, da ti uspe kupca prepričati s svojo ceno in kakovostjo."
Enotirna železniška proga Koper–Divača je že desetletja ozko grlo v razvoju koprskega pristanišča. Naročniki svoj tovor že preusmerjajo v Trst, kitajski premier pa je med Cerarjevim obiskom poudaril zanimanje za gradnjo zaledne infrastrukture in pripravljenost na financiranje projekta drugega tira.
V koprski Luki vladi sporočajo, da jim je vseeno, kdo bo gradil, pomembno jim je le, da čim prej pridejo do drugega tira. V preteklosti so jih že obiskale tudi kitajske delegacije, ki so se zanimale za investicijo v drugi tir in se želele seznaniti z razvojnimi načrti Luke.
Slovenija, v kateri je delež samooskrbe na področju mleka trenutno 120-odstoten, bi lahko na Kitajsko izvažala sirne proizvode in namaze. Kitajski trg je v luči ruskega embarga in mlečnih kvot, ki veljavo v državah EU, še kako dobrodošel za slovensko industrijo. Že dlje časa se kot perspektivno področje sodelovanja med državama omenja tudi lesna industrija, a ta segment je še v povojih. Naslednji korak za spodbudo razvojno-investicijskih priložnosti je mednarodna investicijska konferenca, ki bo maja letos na Bledu, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu. To aktivno sodeluje z gospodarsko zbornico.
1