Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 7. 2011,
12.44

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 7. 2011, 12.44

8 let, 4 mesece

Jeseni večji nadzor poslovanja odvetnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Davčna uprava RS (Durs) bo oktobra začela intenzivneje izvajati davčno-inšpekcijske nadzore pri zavezancih, ki se ukvarjajo z odvetniško dejavnostjo.

Odvetnikom predlagajo, da do 1. oktobra izkoristijo možnost samoprijave, saj bo po tem datumu Durs že razpolagal s podatki o njihovem poslovanju in začel pogosteje izvajati inšpekcijske nadzore. Nadzor je posledica ugotovljenih nepravilnosti Durs je sicer že v začetku letošnjega leta napovedal poostren nadzor pravilnosti in pravočasnosti plačevanja davčnih obveznosti v odvetniški dejavnosti, intenzivnejši nadzor pa je posledica ugotovljenih nepravilnosti v dosedanjih postopkih nadzora, prejetih prijav ter različnih analiz, so zapisali na Dursu. 20 % odvetnikov v najnižjem dohodninskem razredu V letu 2010 so namreč opravili osem davčno-inšpekcijskih nadzorov pri osmih odvetnikih, v katerih so ugotovili dodatne davčne obveznosti v višini 650.000 evrov. Ob tem dodajajo, da je bilo v zvezi z dohodnino leta 2009 skoraj 20 odstotkov odvetnikov uvrščenih v najnižji dohodninski razred.

Samoprijava je možna do vročitve sklepa Odvetniki, ki doslej niso postopali skladno z davčnimi predpisi, bodo do 1. oktobra lahko uredili poslovne knjige in evidence ter na tej podlagi izkoristili možnost samoprijave. Zavezanca za davek, ki želi izkoristiti institut samoprijave, se namreč ne kaznuje za prekršek le v primeru, če hkrati plača davek. Samoprijava je možna do vročitve sklepa o začetku davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do začetka postopka o prekršku ali kazenskega postopka.

Durs se je v okviru priprav na opravljanje ciljno usmerjenih davčnih inšpekcijskih nadzorov na obravnavanem področju z vrhovnim sodiščem dogovoril za pridobivanje podatkov o poslovanju odvetnikov. Gre za podatke, s katerimi razpolagajo sodišča, in so evidentirani s sistemi za spremljanje sodnih postopkov, ki so podprti z enotno programsko aplikacijo za vsa sodišča.

O dopustnosti pridobivanja podatkov s strani sodišč je stališče zavzel tudi informacijski pooblaščenec, v njem je zapisal, da ima Durs pravico do pridobivanja podatkov o zavezancih za davek tudi od državnih organov, če to potrebuje za namen pobiranja davka.

V odvetniški zbornici dela Dursa ne komentirajo V Odvetniški zbornici Slovenije so seznanjeni z napovedjo intenzivnejšega nadzora. Kot je pojasnil predsednik zbornice Miha Kozinc, dela Dursa in njihove odločitve o nadzoru nad poslovanjem odvetnikov ne morejo komentirati, saj Durs svoje naloge opravlja na podlagi davčnih predpisov. Prav tako po njegovih navedbah v zbornici tudi nimajo podatkov o poslovanju in zaslužkih odvetnikov ter odvetniških družb. Menijo pa, da je poslovanje članov zbornice skladno z davčno zakonodajo, dokler in v kolikor v ustreznih postopkih ter v posameznih primerih ne bo ugotovljeno drugače, dodaja Kozinc.

Ob tem pojasnjuje še, da je informacijska pooblaščenka ugotovila, da zaradi varstva razmerja med odvetnikom in stranko ni zakonske podlage za pregledovanje vsebine posameznega spisa odvetnika in zadostuje vpogled Dursa v popis spisa.

Ne spreglejte