Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 5. 2011,
19.58

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 5. 2011, 19.58

8 let, 5 mesecev

Gozd vse bolj obremenjuje vožnja z motornimi vozili

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gozdovi so priljubljeni prostor za rekreacijo in turizem, ki pa sta lahko nemalokrat v nasprotju z zahtevami po ohranjanju narave, pri čemer je zlasti problematična vožnja z motornimi vozili.

Vsekakor pa gresta narava in turizem lahko z roko v roki, so ugotavljali udeleženci današnje strokovne konference, ki je na to temo potekala v Bohinju.

Težave se pojavljajo pri vožnji po gozdnih vlakah V okviru mednarodnega festivala alpskega cvetja in tedna gozdov, so turistični delavci, predstavniki vlade in narodnih parkov predstavili možnosti za uskladitev turistične dejavnosti s funkcijami, ki jih sicer opravljajo gozdovi in zaščitena območja. Težave se pojavljajo zlasti pri vožnji po gozdnih vlakah, ki so namenjene le gospodarjenju z gozdovi, so opozorili.

Vožnja po gozdnih vlakah ni dovoljena Gozdovi so odprti za hojo in tudi omrežje gozdnih cest je dostopno za motorna vozila, ni pa dovoljena vožnja po gozdnih vlakah, kar morajo obiskovalci spoštovati, je poudaril vodja oddelka za gozdno tehniko na Zavodu za gozdove Slovenije Jurij Beguš. Pojasnil je, da se ljudje te omejitve pogosto ne držijo zlasti pri vožnji z motorji za motokros, štirikolesniki in motornimi sanmi.

Problemi so predvsem na Pohorju, v gozdovih Primorske in na Pokljuki, kjer so zlasti v času nabiranja gob veliki pritiski na gozd. To vpliva na koreninske sisteme in moti živali. Ocene pa kažejo, da se v zadnjih letih tovrstna raba gozdnega prostora precej povečuje, je opozoril vodja sektorja za ohranjanje narave na okoljskem ministrstvu Mladen Berginc.

Zakon o vožnji v naravnem okolju Zakon o vožnji v naravnem okolju, ki je trenutno v fazi osnutka, jeseni pa bi po javni razpravi lahko prišel na dnevni red državnega zbora, zaostruje nadzor in sankcije ter za hujše kršitve predvideva tudi odvzem motornega vozila. Berginc ocenjuje, da kljub dvojnemu interesu glede vožnje z motornimi vozili v naravi prevladuje želja po ureditvi te problematike.

Novi zakon bo skupaj z ostalimi vplival na razvoj turističnih produktov, pri čemer je pomembno, da se turistični delavci seznanijo z vsemi potrebnimi predpisi in tudi sodelujejo pri njihovi pripravi. Uskladitev ekološke funkcije gozda s socialno je namreč mogoče le prek sodelovanja države, lokalne skupnosti, turističnega gospodarstva, upraviteljev zaščitenih območij in gozdarjev.

Z usmeritvijo rekreacijskih dejavnosti do zadovoljstva turistov in okoljevarstvenikov Po mnenju direktorja Triglavskega narodnega parka Martina Šolarja ni dileme, ali varstvo narave in turizem sodita skupaj. Z usmeritvijo rekreacijskih dejavnosti je mogoče doseči zadovoljstvo turistov in okoljevarstvenikov. Tudi trend razvoja turizma v Julijskih Alpah je v zadnjem času drugačen, saj so turistični delavci prepoznali naravo kot osnovo tukajšnjega turizma in se zavedajo, da je potrebno razvijati programe, skladne z naravo.

"Tako vemo, da je turizem lahko dodana vrednosti tudi v narodnem parku" Kako uspešen je lahko turizem tudi znotraj zaščitenega območja dokazuje park Bavarski gozd, kjer poseben pomen pripisujejo prav turizmu, ki tako letno ustvari več kot 13 milijonov evrov prometa. "Tako vemo, da je turizem lahko dodana vrednosti tudi v narodnem parku," je po predstavitvi izkušenj iz tujine zaključil direktor Turizma Bohinj Klemen Langus.

Ne spreglejte