Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
14. 5. 2011,
10.07

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 14. 5. 2011, 10.07

8 let, 5 mesecev

Davčno breme lani večje v večini držav OECD

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Povprečno davčno breme na gospodinjstvo se je lani v večini držav Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) okrepilo, saj se je utrdil trend zviševanja davkov, ugotavlja organizacija.

Davčni primež je v 34 državah OECD v povprečju za družino z dvema otrokoma znašal 24,8 odstotka. V Sloveniji je bil pri 22,4 odstotka.

Obseg davčnega bremena se je lani povečal v 22 od 34 držav Po podatkih OECD se je obseg davčnega bremena lani povečal v 22 od 34 držav, pri čemer so najbolj intenzivno zvišanje zabeležili na Nizozemskem, v Španiji in na Islandiji, najbolj intenzivno znižanje pa na Danskem, v Grčiji, v Nemčiji in na Madžarskem. V državah, kjer se je davčni primež povečal, je bila ta rast sicer povečini skromna, ugotavlja organizacija.

Davčno breme je za družino z dvema otrokoma lani v OECD v povprečju znašalo 24,8 odstotka. Najnižje je bilo na Novi Zelandiji (-1,1 odstotka), v Čilu (6,2 odstotka), v Švici (8,3 odstotka) in v Luksemburgu (11,2 odstotka). Najbolj pa so davki leta 2010 bremenili gospodinjstva z dvema otrokoma V Belgiji (55,4 odstotka), Franciji (49,3 odstotka) in Nemčiji (49,1 odstotka).

Obdavčitev posameznika: povprečje OECD znašalo 34,9 odstotka Ko gre za obdavčitev posameznika, je povprečje OECD znašalo 34,9 odstotka. Najbolj je bil obremenjen posameznik v Belgiji (55,4 odstotka), v Franciji (49,3 odstotka) in v Nemčiji (49,1 odstotka), najmanj pa v Čilu (sedem odstotkov), v Mehiki (15,5 odstotka), v Novi Zelandiji (16,9 odstotka) in v Južni Koreji (19,8 odstotka).

V Sloveniji je davčni primež na posameznika znašal 42,4 odstotka, kar pomeni, da je bil krepkejši samo v sedmih državah organizacije.

Poziv k vzpostavitvi nadzora nad javnimi financami OECD je v poročilu države pozvala k vzpostavitvi nadzora nad javnimi financami ter krepitvi gospodarstva. Obenem je članicam svetovala, naj razmislijo o preusmeritvi od neposrednih k posrednim davkom. Pri tem je ciljala na razširitev davkov, vezanih na potrošnjo, ter na povišanje nepremičninskega davka. Organizacija je namreč proti povišanju davka na dohodek ter povečanju prispevkov za socialno varnost.

Ne spreglejte